Vitorul Constanţa câştigă Cupa României şi trimite Universitatea Craiova în cupele europene

Written on:mai 26, 2019

Vineri 24 mai, ora 20.00 – Stadion “Ilie Oană” Ploieşti, spectatori aproximativ 12.000. Arbitru centru Radu Petrescu ajutat la tuşe de asistenţii Mircea Orbuleţ şi Marius Nicoară

Astra Giurgiu: Lazar – Butean, Cestor, Bejan (min.105 Hambo), Radunovic, R. Moise, Mrzljak, R. Pires, V. Gheorghe (min.68 Begue), Alibec (min.72 Balaure), Llullaku (min.86 Erico). Antrenor Costel Enache

Viitorul: Cojocaru (min.46 Tordai) – Mladen, Ţâru, Ghiţă, De Nooijer, Houri (min.93 Houri), Băluţă, Vână, I.Hagi, Rivaldinho (min.62 Calcan), Drăguş (min.70 Eric). Antrenor Gheorghe Hagi.

Ediţia cu nr.81 a Cupei României s-a disputat în seara de 24 mai 2019 la Ploieşti iar primul şut periculos pe poartă a aparţinut Viitorului în min.4 când I. Hagi a şutat violent iar portarul Lazar a respins greu în corner. În continuare cei care au mai mult iniţiativa sunt jucătorii antrenaţi de Gică Hagi care au avut în primele 30 de minute o posesie prelungită a mingii. În min.31 centralul Petrescu acordă primul cartonaş galben al partidei, cel sancţionat fiind Mrzjak de la Astra. Un minut mai târziu Hagi jr. expediază un nou şut periculos către poarta giurgiuvenilor dar portarul Lazar reţine balonul în doi timpi. Şi cum ocaziile în fotbal se răzbună cei care au deschis scorul au fost jucătorii Astrei. În min. 41 Denis Alibec execută senzaţional o lovitură liberă de la 18 metri şi 1-0 pentru Astra Giurgiu va fi rezultatul consemnat la pauză pe tabela de marcaj. În min.45 Pires de la Astra vede şi el “galbenul” pentru fault la Hagi. În debutul reprizei secunde spiritele se încing şi Lullaku primeşte şi el un “galben” în contul Astrei. În min.76 Hagi execută perfect un corner, mingea ajunge la Virgil Ghiţă care se înalţă spectaculos şi înscrie cu capul pentru 1-1. Cinci minute mai târziu Pires vede al doilea cartonaş galben urmat de firescul roşu şi este eliminat lăsând Astra în zece jucători. În min.91 este rândul Viitorului să primească primul “galben”, cel sancţionat fiind Eric. După 90 de minute, plus trei de prelungiri, finala Cupei României 2019 intră în prelungirile de 30 de minute. În ultimul minut al primei reprize de prelungiri Viitorul insistă la un atac poziţional şi brazilianul Eric de Oliveira (foto) înscrie de la opt metri golul de 2-1 şi aduce Viitorul pentru prima dată în avantaj. În a doua repriză a prelungirilor cea mai important fază s-a consumat în contul Astrei în min.117 când mingea şutată de Radunovic a fost scoasă cu capul de pe linia porţii de Ghiţă. Şi Viitorul Constanţa – Astra Giurgiu 2-1 a fost finalul ediţiei nr.81 a Cupei României. Iar victoria constănţenilor a produs extaz şi în Cetatea Băniei. Pentru că, de pe locul 3 la final de campionat Viitorul Constanţa oricum era calificată în UEFA League alături de FCSB ocupantă a locului secund. Drept pentru care norocul “s-a năpustit” peste Universitatea Craiova care a terminat campionatul pe locul 4 şi va juca în UEFA League graţie câştigării Cupei României de către Viitorul Constanţa.  De menţionat că elevii lui Gică Hagi vor beneficia şi de un premiu de 265.000 euro din partea Federaţiei Române de Fotbal. (Gabriel BALAŞA)