Victorie botoșăneană pe malul Dunării

Written on:august 18, 2014

fc bt 20 aug 2014În cadrul etapei cu nr. 4 din Liga I, FC Botoșani s-a deplasat pe malul Dunării pentru a juca contra Oţelului Galaţi într-un meci al unei imense „foamete de puncte”. Echipa botoşăneană, antrenată de Leo Grozavu căruia cu această ocazie îi dorim un sincer La mulţi ani! cu ocazia zilei de naştere de pe 19 august, venea după frumoasa victorie împotriva Astrei Giurgiu, aspect care o poziţiona în postura de favorită. Prima ocazie importantă a partidei a aparţinut oţelarilor care, în min.18, ratează din zece metri, portarul botoşănean Curileac intervenind salavator. În min. 28 Danci şutează bine de la 20 de metri, punându-l la grea încercare pe portarul gălăţean, pentru ca două minute mai târziu Batin să irosească o nou ocazie de deschidere a scorului pentru FC Botoşani. În min. 32, în doar trei secunde, se consumă două ocazii rarisime de gol, Batin şi Hadnagy nereuşind să introducă mingea în poarta portarului Plopeanu, după ce iniţial Batin nimerise bara. Prima repriză se încheie nedecis, 0-0, după ce în min. 44 Oţelul şi-a trecut în cont o nouă ocazie de gol. Partea secundă a meciului se dispută mai alert, după principiul „care pe care”, iar în min. 62 portarul Curileac anulează magistral o nouă ocazie de gol gălăţeană. Două minute mai târziu, noul introdus după pauză Quenten Martinus şutează înşelător de la peste 20 de metri lateral dreapta şi mingea poposeşte în poarta Oţelului, printr-un grup de jucători privitori. După marcarea golului botoşănean cei care sunt la cârma jocului sunt tot jucătorii oaspeţi iar în min. 73 Croitoru execută bine o lovitură liberă de la 16 metri respinsă de portarul gălăţean. Cu cinci minute înaintea expirării timpului regulamentar de joc Oţelul rămâne în zece jucători în urma eliminării justificate de către centralul partidei a lui Miron pentru fault dur asupra marcatorului unicului gol. Aşadar, Oţelul Galaţi – FC Botoşani 0-1 şi echipa botoşăneană se caţără trei locuri în clasament, de pe 10 pe 7, cu 6 puncte şi golaveraj 3-7. Victoria a fost obţinută în urma utilizării următoarei formule de echipă câştigătoare: Curileac , Patache (min. 22 Homei), Ngadeu, Tincu, Acsinte, Oltean (min. 46 Martinus), Danci, Vașvari, Croitoru, Batin (min. 81 Ivanovici(, Hadnagy. În etapa viitoare FC Botoşani va juca pe teren propriu contra celor de la Universitatea Cluj. (Gabriel BALAȘA)