Ultima şansă de play off pentru FC Botoşani este la ţărm de mare

Written on:februarie 26, 2019

Peste 2.500 de spectatori au ocupat tribunele Municipalului botoşănean în seara de duminică 24 februarie pentru a asista la meciul FC Botoşani – Gaz Metan Media din cadrul etapei a XXV a Ligii I de fotbal. Interesul pentru această partidă a fost generat şi de şansele mari ale echipei botoşănene de a accede în premieră în turneul play off unde vor juca primele şase echipe ale campionatului. Iar pentru menţionata confruntare, antrenorul Liviu Ciobotariu a trimis în teren următorul “unsprezece” botoşănean: Fraisl – Dumitraş, Miron, Burcă, Soilediss, Karaboue, Ongenda, Fabbrini, L. Fulop, Golofca şi M. Roman 2. Partida, arbitrată la centru de craioveanul Sebastian Colţescu, a debutat alert cu un joc plăcut din partea ambelor combatante dar primul şut pe spaţiul porţii avea să vină abia în min. 27 când Fulop a executat bine o lovitură liberă iar portarul Pleşca a reţinut cu siguranţă. În min. 31 oaspeţii declanşează un contraatac în urma căruia mingea este trimisă îm transversala porţii botoşănene, aceasta fiind cea mai mare ocazie de gol a meciului. În min. 33 gazdele reuşesc să introducă mingea în poarta Mediaşului prin Golofca însă golul este anulat pentru fault în atac. Jucătorii botoşăneni nu par să ia în serios ameninţarea găzarilor şi în min 37 se aşterne liniştea peste stadion: Iulian Cristea înscrie cu capul în urma unei ieşiri defectuoase a portarului Fraisl şi Gaz Metan conduce cu 1-0 la Botoşani. Cu patru minute înainte de pauză Ongenda centrează perfect pentru Lorand Fulop (foto) care, cu multă eleganţă, îl păcăleşte pe portarul Pleşca şi restabileşte egalitatea, 1-1 fiind scorul înregistrat la pauză. În min.43 este arătat primul cartonaş galben al meciului, cel sancţionat fiind Fulop, marcatorul golului egalizator şi tot la aceeaşi fază primeşte “galbenul” şi Golofca spre nemulţumirea spectatorilor. Partea a doua a jocului este deosebit de tăioasă iar din min. 60 încep să curgă catonaşele galbene, totalul acestora fiind de 11 la finalul meciului. De la FC Botoşani au mai fost sancţionaţi: Soiledis, Burcă, Dumitraş, M. Roman 2. Prin min.73 oaspeţii trimit din nou mingea în bară iar tribunele răsuflă uşurate… În min.75 se operează prima schimbare la echipa gazdă, locul lui Golofca fiind luat de Buş, iar în min. 81 Fulop este înlocuit cu Oaidă. Ultima modificare în tabăra botoşăneană se produce în min. 89 când Ongenda prăseşte terenul pentru a-i face loc albanezului Papa. Cele trei minute de prelungire dictate de arbitrul Colţescu nu mai aduc nicio modificare de scor, 1-1 fiind rezultatul final. Drept pentru care toate speranţele botoşănenilor de a prinde turneul play off se îndreaptă spre meciul din ultima etapă de la Viitorul Constanţa. Menţionăm că FC Botoşani se află pe locul 6 cu 36 de puncte golaveraj 31-32, urmată de Viitorul Constanţa cu 35 puncte (25-27) şi Poli Iaşi cu 34 puncte (28-26). “Meciul meciurilor” cu echipa antrenată de Gheorghe Hagi se va juca sâmbătă 2 martie. (Gabriel BALAŞA)