Spectacol la Craiova şi FC Botoşani rămâne neînvinsă după trei etape

Written on:august 5, 2018

Ca şi în primele două etape, FC Botoşani a avut din nou onoarea de a semna o nouă uvertură, de această dată a etapei a treia. Şi a făcut-o onorabil pentru că în deschidere echipa botoşăneană a jucat în Cetatea Băniei contra Universităţii Craiova în seara de vineri 3 august. Pentru confruntarea cu oltenii de pe cochetul stadion “Ion Oblemenco”, partidă condusă de centralul Andrei Chivulete, antrenorul Costel Enache a decis următoarea formulă de start botoşăneană: Pap – Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis, Rodriguez, Oaidă, M. Roman 1, L. Fulop, Golofca şi M. Roman 2. Meciul începe într-o uşoară notă de dominare botoşăneană însă şuturile expediate pe spaţiul porţii adverse sunt modeste, aşa ca să fie verificată prezenţa portarului gazdă. Şi totuşi insistenţa la poarta oltenească avea să dea roade în min.11 când Lorand Fulop reuşeşte deschiderea scorului, spre stupefacţia numerosului public din “ozn-ul craiovean”. În min.19 olteanul Mihăilă reuşeşte să-l păcălească pe centralul Chivulete cu o căzătură spectaculoasă şi Universitatea capătă un penalty absolut gratuit. Lovitura este executată cu precizie de Alexandru Mitriţă care restabileşte egalitatea scorului. În min.24 Golofca ratează o mare ocazie de gol botoşăneană iar în min.35 Mitriţă îşi trece în cont “dubla” şi îi aduce pe olteni în avantaj marcând un gol frumos, după ce l-a driblat şi pe portarul Pap. Astfel că 2-1 pentru universitarii olteni este şi rezultatul consemnat la pauză pe tabela de marcaj. Prima schimbare în tabăra FC Botoşani se produce la pauză, locul lui Fulop fiind luat de francezul Ongenda. În min.54 M. Roman 1 execută perfect un corner şi aşează mingea fix pe capul lui George Miron care, dintr-un buchet de fundaşi olteni, reia în poarta Craiovei şi restabileşte egalitatea din teren. Minutul 62 aduce a doua modificare la FC Botoşani, locul excelentului M. Roman 1 fiind luat de Chitoşcă. Două minute mai târziu Golofca îşi trece în cont o nouă ratare monumentală iar câteva secunde mai târziu Ongenda trimite mingea în bară. Ultimare schimbare botoşăneană se produce în min. 84 când fostul jucător al Universităţii, M. Roman 2, care a jucat foarte slab, îi cedează locul lui Papa. Scor final, Universitatea Craiova – FC Botoşani 2-2, rezultat care îl determină pe tehnicianul Costel Enache să declare imediat după meci: “Iertaţi-mi lipsa de modestie, dar dacă ne uităm la ocazii, cred că am fi putut câştiga. Rămâne o dezamăgire şi o frustrare, puteam învinge. Mi-a plăcut atitudinea jucătorilor mei, sunt lucruri care îmi dau încredere pentru viitor. Am gestionat excelent momentele în care adversara a revenit. Mă bucur că suntem neînvinşi pentru că jucătorii încep să aibă o mentalitate pozitivă. Nu mai regăsesc la ei mentalitatea aia “hai azi să nu pierdem”. Vor mereu să câştige, iar acest lucru mă bucură. Drumul e lung, lucrurile se pot dezechilibra foarte rapid. Mai avem mult de muncă”. În etapa a IV a, FC Botoşani va produce o nouă deschidere şi va juca vineri 10 august de la ora 21.00, pe teren propriu, contra echipei Astra Giurgiu. (Gabriel BALAŞA)