Politehnica ieşeană lăsată corigentă şi de nou promovata Chindia Târgovişte

Written on:decembrie 8, 2019

Etapa nr. 20 din Liga I, sâmbătă 7 decembrie 2019, stadion „Ilie Oană” din Ploieşti, aproximativ 500 de spectatori. Arbitrul de centru Radu Petrescu ajutat la tuşe de asistenţii Valentin Avram şi Alexandru Cerei. Chindia Târgovişte: Aioani – Martac, Leca, Benga, Dumitraşcu, Novac, D. Florea, Cherchez (min.73 Ivancic), Bic (min.74 Raţă), Neguş, Dumiter (min.55 Yameogo), antrenor Viorel Moldovan. Politehnica Iaşi: Rusu – Onea (min.66 Cabral), Frăsinescu, Breeveld, A. Radu, Loshaj, Passaglia (min.77 A. Bălan), Platini, F. Cristea, Bîrnoi (min.60 Popadiuc), A. Cristea, antrenor Mihai Teja.

După un ghinionist 1-2 cu FCSB în etapa intermediară cu nr.19, golul victoriei fecesebiste fiind marcat în minutele de prelungiri, Politehnica ieşeană spera într-un rezultat favorabil cu Chindia Târgovişte pe terenul găzarilor petrolişti. Debutul de partidă aparţine gazdelor care în min.2 îşi crează o bună ocazie de gol prin Dumiter iar un minut mai târziu primul corner al meciului aparţine ieşenilor, însă Frăsinescu şutează mult peste poarta lui Aioani. Jocul se încinge şi în min.8 Chindia iroseşte o mare ocazie de deschidere a scorului prin Neguţ, mingea şutată de acesta fiind parată de portarul Rusu. Urmează un joc tot mai alert din partea ambelor formaţii care crează faze frumoase de atac rămase fără finalitate pe tabela de scor. În min.25 se produce al doilea corner al meciului, de data aceasta în favoarea târgoviştenilor. În minutele 39 şi 42 A. Cristea îşi trece în cont două ocazii monumentale de gol şi tabela rămâne imaculată după 45 de minute de joc. La un minut de la reluarea jocului Politehnica construieşte o fază consistentă de atac în urma căreia mingea ajunge la ciocolatiul Luis Carlos Almada Soares, pe scurt Platini, care face un elegant stop pe piept după care reia de la şase metri în poarta Chindiei deschizând scorul. Un minut mai târziu autorul golului este la un pas de 2-0 însă fundaşul Leca respinge în ultimul moment mingea în corner. Ieşenii se culcă pe-o ureche, pierd contactul cu realitatea din teren şi în min.59 Daniel Florea, complet nemarcat, înscrie din interiorul careului mic şi restabileşte egalitatea. În min.62 fundaşul Breeveld îi face cadou lui Yameogo o minge, undeva pe la mijlocul terenului, târgovişteanul pătrunde impetuos şi îi pasează lui Cristian Cherchez care şutează puternic de la 15 metri şi face 2-1 pentru Chindia Târgovişte spre bucuria antrenorului Viorel Moldovan şi a celor aproximativ 500 de suporteri aflaţi în tribunele stadionului ploieştean. Cinci minute mai târziu este arătat primul „galben” al partidei de către centralui Radu Petrescu, cel sancţionat fiind târgovişteanul Dumitraşcu. Ocazia egalării de către noul intrat Popadiuc  îl remarcă pe portarul Aioani care respinge în corner. În min.82 Ivancic ratează golul trei pentru Chindia iar un minut mai târziu portarul gazdelor vede şi el „galbenul” pentru tragere de timp. Târgoviştenii apelează la toate tertipurile pentru conservarea rezultatului aducător de trei puncte mari, trageri de timp şi faulturi tactice, astfel că în ultimul minut de joc cartonaşele galbene sunt văzute şi de Raţă şi Neguţ. Cele cinci minute de prelungiri nu mai aduc nicio modificare de scor, drept pentru care Chindia învinge cu 2-1 pe Politehnica care este nevoită să părăsească din nou terenul de joc cu… buza umflată. (Gabriel BALAŞA)