Politehnica Iași a suferit prima înfrângere din actuala ediție de campionat

Written on:septembrie 2, 2019

Sâmbătă 31 august 2019, etapa a VIII a, stadion „Gaz Metan” din Mediaș, spectatori aproximativ 1.000, temperatura plus 29 de grade Celsius. Poli Iași: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Radu, Breeveld, Hațiegan (min.46 Platini), Passaglia (min.76 A. Cristea), Loshaj, Horșia (min.79 Onea), A. Bălan. Antrenor Mihai Teja. Arbitrul de centru Istvan Kovacs ajutat la tușe de asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene.

Primul sfert de oră al meciului se derulează sub spectrul necruțător al căldurii, ambele echipe făcând mari eforturi să-și creeze ocazii de gol. Treptat ritmul jocului scade simțitor și mingea se plimbă fără adresă ajutată și de multele pase greșite. Abia prin min.36 Buș de la gazde expediază un șut mai periculos spre poarta ieșeană dar portarul Rusu plonjează și respinge mingea. În min.45 același Buș prinde un alt șut periculos dar basarabeanul Rusu este din nou la post și 0-0 este rezultatul înregistrat la pauză. La trei minute de la reluarea jocului Adrian Bălan deschide scorul de la opt metri în urma unei centrări perfecte trimisă de Breeveld. În min.51 Platini pătrunde impetuos în careul gazdelor, portarul Pleșca îl agață și centralul Kovacs acordă fără ezitare penalty pentru moldoveni. Lovitura este executată precis de Adrian Bălan care ridică scorul la 2-0 pentru Politehnica Iași. În min.56 portarul Rusu se evidențiază din nou și respinge greu o lovitură liberă periculoasă. Un minut mai târziu Cardoso scapă singur spre poarta ieșeană, portarul Rusu îl agață și penalty clar pentru Gaz Metan. Lovitura de la 11 metri este transformată de Marius Constantin și scorul devine 1-2. Spiritele se încing și Edy Iordănescu, antrenorul gazdelor, vede cartonașul galben cu mintea tulburată, probabil, de propunerea lui Jiji fecesebistul care i-a propus să preia postul de antrenor la dezorientata FCSB. În min.66 centralul Kovacs acordă al patrulea „galben” ieșenilor și dictează lovitură liberă pentru gazde de la aproximativ 17 metri. Lovitura este executată impecabil de Nasser Chamed care restabilește egalitatea pe tabela de marcaj. Una peste alta părea că se conturează o copie la indigo din urmă cu 24 de ore de pe stadionul din Botoșani când gazdele au condus cu 2-0 și au terminat meciul cu Academica Clinceni 2-2. Însă soarta ieșenilor avea să fie mult mai crudă. Pentru că în min.73 Mediașul pornește un contraatac vijelios în urma căruia Sergiu Buș șutează de la 17 metri și balonul poposește în poarta nefericitului Rusu stabilind scorul final, 3-2 pentru Gaz Metan Mediaș. Chiar dacă în min.89 Bălan și Gallego au avut golul egalării în vârful bocancului. Iar în minutul trei al prelungirilor A. Cristea a executat neglijent o lovitură liberă. Și uite așa s-a scris istoria primei înfrângeri ieșene din actuala ediție de campionat. Partea bună a lucrurilor pentru ieșeni este că vreme de două săptămâni vor rămâne țintuiți pe locul 5 al clasamentului cu 15 puncte, golaveraj 12-7. Iar în etapa următoare, cu nr.9, Poli Iași va juca pe teren propriu cu FC Hermannstadt, meci programat pentru duminică 15 spetembrie de la ora 18.00. (Gabriel BALAȘA)