Politehnica Iaşi a învins pe pământ turcesc o echipă iraniană

Written on:ianuarie 20, 2019

În prima partidă amicală disputată săptămâna trecută în cantonamentul de iarnă din Turcia, Politehnica Iaşi a pierdut cu 3-0 în faţa polonezilor de la Korona Kielce. După 0-0 la pauză, echipa poloneză a deschis scorul în min.49, l-a majorat la 2-0 în min.54 şi au pecetluit rezultatul final în min.70. Iar formula de start ieşeană trimisă în teren de antrenorul Flavius Stoican a fost: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka, Cioinac, Moussa, Zaharia – Flores – Enoh. Încă din min.30 s-au produs primele schimbări în echipa ieşeană, au ieşit Gallego, Mihalache și Zaharia,  şi au intrat Bosoi, Mihăescu și Burlacu. În primul minut al reprizei secunde Sin, Moussa, Frăsinescu, Enoh, Flores, Qaka şi Rusu au fost înlocuiţi cu Bădic, Danale, Gardoș, Chelaru, Petre, Kizito şi Târnovanu. Iar în min.61 au ieşit Bosoi, Mihăescu, Cioinac, Burlacu şi au intrat intră L. Rus, Popescu, Cracea și Panțîru. Ultima schimbare, fără rezultat pe tabela de scor, a fost operată de tehnicianul ieşenilor în min.72 când locul lui Bădic a fost luat de Ştefanovici. Iar după înfrângerea suferită în faţa „polacilor” de la Korona Kielce, Poli Iaşi a reuşit să bifeze un succes,  cu 2-1, în faţa iranienilor de la Esteghlal FC. Iată unsprezecele ieşean de start trimis în teren de antrenorul Stoican: Rusu – Gallego, Gardoș, Frăsinescu, Sin, Qaka, Cioinac, Moussa, Flores, Panțîru, Enoh. După ce la pauză scorul a fost 0-0, în min.55 s-a produs prima schimbare în bloc în echipa ieşeană. Au ieşit: Gallego, Frăsinescu, Gardoș, Sin, Qaka, Moussa, Panțîru, Flores, Enoh şi au intrat: Bădic, Bosoi, Mihalache, Mihăescu, Zaharia, Burlacu, Rus, Kizito, P. Petre. Iar în min.57 Andrei Burlacu, jucătorul botoşănean venit în această iarnă de la Universitatea Craiova la schimb cu Andrei Cristea, a deschis scorul pentru ieşeni dintr-un penalty obţinut de P. Petre. În min.71 echipa iraniană a reuşit golul egalizator iar în min.81 Kizito a ratat un penalty pentru ieşeni. Golul victoriei ieşenilor a venit în prelungiri, din partea lui Laurenţiu Rus. ”Da, mă bucur foarte mult că am reuşit să marchez. În primul rând că am făcut un joc destul de solid, deşi suntem în plin cantonament. Mă bucur pentru această victorie, mister a debutat mulţi jucători tineri. Ne bucurăm că am reuşit să câştigăm şi sperăm să o ţinem pe aceeaşi linie”, a declarat Andrei Burlacu. Iar celălalt jucător venit din Cetatea Băniei, Florin Gardoş a spus: ”Îmi doresc în primul rând să joc. Asta îmi lipsesc, meciurile. Şi mi-aş dori foarte mult să ajungem în playoff, cred că ar fi o mare reuşită. Va fi foarte greu, pentru că suntem mai multe echipe acolo cu punctaj apropiat. Avem un program destul de greu, dar eu cred în şansa noastră, altfel nu veneam aici dacă nu credeam în play-off”.

Despre noutățile din tabăra ieșeană citiți în ediția print a regionalului Informatorul Moldovei de miercuri 23 ianuarie 2019.