Politehnica Iaşi a câştigat norocos contra AFC Hermannstadt

Written on:aprilie 7, 2019

În faţa unui stadion jenant de gol, „Nicolae Dobrin” din Piteşti, în după amiaza zilei de sâmbătă 6 aprilie s-a disputat partida AFC Hermannstadt – Politehnica Iaşi, meci contând pentru etapa a patra din turneul play out ediţia 2019. Singurele grupuri răzleţe care au văzut live meciul au fost cel de la tribuna oficială, vreo 30 de persoane, printre care „spionii dinamovişti”, antrenorul  Mircea Rednic şi căpitanul Dan Nistor, veniţi să-i vadă pe jucătorii ieşeni cu care se vor confrunta în etapa a cincea, fostul tehnician fecesebist Nicolae Dică, originar din Piteşti, şi cam atât la „oficială”. Al doilea grup răzleţ a fost constituit din vreo 20 de gălăgioşi sibieni, o galerie care şi-a încurajat zadarnic favoriţii care, la final de meci, au fost nevoiţi să părăsească gazonul din Trivale cu… coada între picioare. Partida a fost condusă la centru de bucureşteanul Iulian Dima care, în sezonul 2018 – 2019, a arbitrat doar trei partide de liga I, la marea majoritate fiind arbitrul de rezervă. Debutul meciului a aparţinut sibienilor, pe post de gazde, şi abia prin min.12 ieşenii au început să dezvolte ceva veleităţi fotbalistice executând vreo trei cornere sterile rămase fără gol. Iată şi „unsprezecele” de start ieşean trimis la luptă de antrenorul Flavius Stoican: Rusu – Rus, Gardoş, Frăsinescu, Sin, Mihalache, Platini, Cioinac, Sanoh, Burlacu şi Teixeira. După o repriză majoritară de „bufa bufa” finalul primului mitan aparţine oaspeţilor care îşi creează câteva ocazii fără gol şi 0-0 este scorul logic consemnat la pauză. Iar pentru că s-au ciondănit peste limita regulamentului austriacul Offenbacher de la sibieni şi portughezul Teixeira de la Iaşi au primit câte un „galben” în prima repriză din partea centralului. În partea secundă a jocului ocaziile încep să apară la ambele porţi iar în min.55 „explodează mămăliga moldavă”: Sanoh pătrunde impetuos în careul sibian, este faultat clar şi centralul Dima arată fără ezitare punctul cu var. Lovitura este executată fără elan de Joao Teixeira (foto) care înscrie norocos în ciuda plonjonului disperat al portarului Căbuz şi 1-0 pentru Politehnica Iaşi. De reţinut că a fost primul gol marcat de jucătorul portughez în Liga I. În min.70 se produce prima modificare în tabăra ieşeană, locul lui Burlacu fiind luat de juniorul Pipos, iar cinci minute mai tîrziu Platini îi lasă locul spaniolului Garros. Ultima modificare efectuată de antrenorul Stoican a fost operată în min. 84 când Sanoh a fost schimbat cu Bosoi. De reţinut că această partidă a fost cea cu numărul 140 ca antrenori în Liga I, atât pentru Flavius Stoican cât şi pentru Vasile Miriuţă, antrenorul celor de la AFC Hermannstadt. Spre finalul partidei şi în cele trei minute de prelungiri dictate de centralui Iulian Dima ieşenii au ratat de două ori majorarea scorului, drept pentru care scorul rămâne cel stabilit în min.55, AFC Hermannstadt – Poli Iaşi 0-1. (Gabriel BALAŞA)