Nordul moldav a învins din nou fruncea Banatului

Written on:martie 9, 2014

FC BT-Poli Timisoara copyFC Botoşani – Poli Timişoara 1-0, în cadrul etapei a XXII a din returul Ligii I, ediţia 2013 – 2014. În faţa a peste 2.000 de spectatori echipa botoşăneană a învins din nou în acest campionat fruncea Banatului, după ce în tur, pe malul Begăi, scorul a fost tot 1-0 pentru moldoveni. În urma unui meci nebun, jucat pe muchie de cuţit, FC Botoşani a reuşit acum să-şi adjudece cele trei puncte şi să mai respire olecuţică mai departe de zona fierbinte a retrogradării. Două eliminări la oaspeţi, trei goluri anulate din motive obiective, două la gazde şi unul la oaspeţi, au fost ingredientele unei partide care a întins la maxim nervii suporterilor botoşăneni. Pentru că în ultimele zece minute, timişorenii s-au năpustit spre poarta botoşăneană, de parcă gazdele erau în inferioritate numerică. Doar intervenţia providenţială a portarului Lazar din minutul 84 a făcut ca bănăţenii să nu plece cu un punct de la Botoşani. Iar golul victoriei a fost o bijuterie fotbalistică, un şut de la 25 de metri trasat de Gabriel Vaşvari în minutul 57. Iată echipa victorioasă trimisă în teren de antrenorul Leo Grozavu: Lazar, V. Bordeanu, Croitoru, Tincu (min. 45 Codoban), Patache, Oltean, Vaşvari, Stojkov, Hadnagy (min. 71 Cîrjan), Vertelis (min. 60 Fulop) şi Ivanovs. La final de partidă, Cornel Şfaiţer, unul dintre finanţatorii FC Botoşani a spus: „Într-adevăr, astăzi, din minutul 80 ne-am pierdut luciditatea şi am dezamăgit spre final printr-un joc foarte modest. N-am ştiut să gestionăm în prima repriză omul în plus şi nici în a doua repriză. Vă spun cu sinceritate că nu m-am bucurat la nici un cartonaş pentru că avem experienţă din anii trecuţi şi foarte multe exemple din fotbalul intern şi european când s-au văzut foarte multe jocuri cu om în plus care nu poţi să le tranşezi în favoarea ta. Trebuie să recunoaştem şi să fim realişti: nu avem o experienţă în Liga 1, nu avem un istoric, nici măcar două campionate la Liga 1 şi trebuie să avem răbdare cu aceşti jucători pentru că ăştia îi avem la dispoziţie la momentul acesta şi trebuie să îi încurajăm pentru că e greu când joci în faţa propriilor suporteri şi mai ales când nu eşti încurajat. E clar, e normal ca publicul să fie pretenţios la 1 – 0, când ai jocul la discreţie. Dacă marca Codoban 2 – 0 sunt sigur că erau adulaţi la final”. În lipsa tehnicianului Leo Grozavu, răguşit de cât a urlat la jucătorii săi pe timpul meciului, de pe banca tehnică a botoşănenilor antrenorul jucător Valeriu Bordeanu a declarat: „Trei puncte de aur şi doar trei puncte de aur. Mi-aş fi dorit un alt joc şi speram pentru că, cu asemenea jocuri când adversarul este în inferioritate echipa poate prinde încredere, puteam să marcăm mai mult, dar în acelaşi timp puteam să fim şi egalaţi. Pentru jucători, pentru echipă este o presiune, asta nu trebuie să ne ferim să o spunem. Este o presiune pentru că, această echipă dacă va rămâne şi anul viitor în liga 1, eu cred că se vor realiza mult mai multe. Nu cred că voi mai intra pentru că am şi eu limitele mele, cât am putut am ajutat echipa când a fost nevoie. Voi mai intra dacă va mai fi nevoie dar deocamdată cred că e destul pentru mine”. Şi nu în ultimul rând, am smuls o vorbă şi de la eroul partidei, „nostra bambino de l’oro”, cum ar spune italienii, respectiv Gabriel Vaşvari care a dedicat golul de senzaţie sotiei sale, Monica, cu ocazia zilei de 8 martie:“A fost un meci greu cu Poli, şi-a pus amprenta şi faptul că noi suntem în subsolul clasamentului. Cu această victorie cu 1-0, am mai scos capul. Sperăm să scoatem un rezultat bun la SC Vaslui şi după cu Viitorul Voluntari. Dedic această reuşită soţiei mele de 8 martie”. Altfel spus, FC Botoşani se află pe locul 12 cu 26 de puncte, golaveraj 20-33. Iar etapa viitoare botoşănenii se deplasează la Vaslui. (Gabriel BALAŞA)