Moldova fotbalistică nu are faţă de play off

Written on:martie 4, 2019

Viitorul Constanța învinge meritat pe FC Botoșani şi merge la masa bogaţilor

Peste 4.000 de spectatori au umplut tribunele stadionului de la Ovidiu, în seara de duminică 3 martie, pentru a urmări partida Viitorul Constanța – FC Botoșani, meci cu implicare directă pentru calificarea în turneul play off, adică competiţia celor bogaţi şi primii şase din Liga I. În paralel de la aceeaşi oră s-a jucat şi meciul AFC Hermannstadt – Politehnica Iaşi, înaintea partidelor ambele echipe moldave având oarece şanse calificare în play off împreună cu Viitorul antrenat de Gică Hagi. La final moldovenii „au dat cu mucii în fasole” şi vor juca… pentru evitarea retrogradării. C-aşa-i în fotbal! Revenind la partida de la Ovidiu, menţionăm că aceasta a fost condusă foarte bine la centru de Ovidiu Haţegan iar pentru confruntarea cu dobrogenii antrenorul Liviu Ciobotariu a trimis următoarea formulă de start botoşăneană: Fraisl – Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis, Rodriguez, Karaboue, Fabbrini, Oaidă, Ongenda şi Golofca. După ce în tur Viitorul a câştigat cu 2-1 şi la Botoşani era de aşteptat ca la acest meci botoşănenii să aibă oleacă de orgoliu. Însă debutul partidei avea să demonstreze că picioarele jucătorilor botoşăneni erau pline cu plumb iar elevii lui Gică Hagi făceau ce vroiau pe teren. Astfel că primul sfert de oră aparţine în totalitate Viitorului care expediază vreo trei şuturi periculoase spre poarta oaspeţilor însă, din fericire pentru FC Botoşani, portarul Fraisl se află de fiecare dată la post. Iar pentru că nu i-a mai putut opri decât prin fault, Ongenda a încasat în min.8 primul cartonaş galben al meciului. Şi tot dominând şi dominând, în cele din urmă gazdele au băgat mingea în aţele porţii botoşănene. În min.26 Lyes Houri marchează un gol superb de la 20 de metri şi îi aduce pe constănţeni în avantaj cu 1-0. Iar după marcarea golului tot jucătorii gazdă sunt la cârma jocului şi „dansează tot mai frumos” spre deliciul publicului. În timp ce spre finalul primei reprize curg loviturile libere din preajma careului botoşănean, toate executate fără finalitate pe tabela de scor de Ianis Hagi, FC Botoşani nu a reuşit în prima repriză să trimită nici un şut pe spaţiul porţii constănţene. Şi nici crainicul tv nu s-a putut abţine şi a punctat pe bună dreptate „FC Botoşani este de nerecunoscut”. Prin min.44 Rodriguez primeşte şi el un „galben” pentru fault, ca semn clar al neputinţei botoşănene iar 1-0 este scorul înregistrat la pauză. Iar dacă rezultatul ar fi fost 3-0 sau 4-0 pentru gazde nu ar fi mirat pe nimeni. Începutul părţii a doua a jocului aparţine tot gazdelor care şi-a creat ocazii mari de majorare a rezultatului. Prin min.50 Miron vede şi el cartonaşul galben în timp ce Hagi jr. execută lovituri libere „fără număr…” În min.55 Karaboue este schimbat cu M. Roman 2 iar un minut mai târziu dă oarece semne de trezire pentru botoşăneni şi expediază primul şut pe spaţiul porţii gazdelor. Şi tot în min. 56 Viitorul ratează enorm, două bare în două secunde prin Drăguş şi Hagi care se ia cu mâinile de cap, nevenindu-i să creadă. În min.79 Golofca putea să devină eroul Botoşanilor însă ratează cea mai mare ocazie de egalare, singur cu portarul Viitorului. Asta în timp ce în cealaltă partidă Poli Iaşi „închinaseră deja steagul” în faţa sibienilor şi erau conduşi cu 1-0. Iar cu meci egal la Ovidiu FC Botoşani putea ajunge în play off…  Prin min.83 încasează şi Fabbrini un „galben” pentru fault, italianul alături de francezul Ongenda fiind inexistenţi pe teren. Nici cele patru minute de prelungire dictate de centralul Ovidiu Haţegan nu mai schimbă nimic pe tabela de marcaj şi scorul final este Viitorul Constanţa – FC Botoşani 1-0. Iar clasamentul părţii a doua a clasamentului Ligii I la final de sezon regulat este: 7. FC Botoşani 36 puncte (golaveraj 31-33), 8. Politehnica Iaşi 34 (28-38), 9. Dinamo Bucureşti 32 (29-37), 10. AFC Hermannstadt 32 (25-28), 11. Gaz Metan Mediaş 31 (25-32), 12. Dunărea Călăraşi 24 (16-25), 13. FC Voluntari 21 (30-46), 14. Concordia Chiajna 18 (19-45).

Poli Iaşi a mimat fotbalul în oraşul lui Dobrin

Cea de-a doua partidă, AFC Hermannstadt – Poli Iaşi, s-a jucat la Piteşti în faţa unor tribune dezolant de goale şi a fost condusă la centru de Marius Avram. Comparativ cu duelul dintre constănţeni şi botoşăneni, meciul din Trivale, care încă mai poartă urmele ghetelor  marelui Nicolae Dobrin, a fost una de bufa bufa, de s-ar termina mai repede. Pentru că formula de start ieşeană, Rusu – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Sin, Qaka, Cioinac, Platini, Nascimento, Burlacu şi Garros, trimisă în teren de tehnicianul Flavius Stoican a fost una dezamăgitoare cap-coadă. În min.19 portarul Rusu gafează ca la cascadorii râsului iar sibienii uluiţi ratează o imensă ocazie de deschidere a scorului şi trimit mingea în plasa laterală a porţii ieşene. Ambele echipe intră cu un 0-0 la pauză şi cu urechile ciulite spre meciul de la Ovidiu. Doar că, pentru Poli Iaşi speranţele se năruiesc definitiv în min.71 când Sergiu Popovici surprinde apărarea ieşeană şi înscrie pentru 1-0. În min.88 Mihalache vede „roşu” din prima pentru fault şi îşi lasă echipa în zece jucători. Iar în min. 90 Filip Javzic marchează pentru 2-0 şi aşează cu grijă „bomboana pe coliva de play out” pentru Poli Iaşi care se va reîntâlni cu sibienii în turneul play out. (Gabriel BALAŞA)