Meciuri amicale şi transferuri pentru FC Botoşani

Written on:iulie 1, 2019

FC Botoșani a început cu dreptul seria meciurilor amicale programate în cantonamentul din Austria iar marţi 25 iunie botoșănenii i-au învins cu 4-0 pe austriecii de la SC Schwaz din liga secundă austriacă. Eduard Florescu, jucător revenit după împrumutul la FC Argeș, a deschis scorul în minutul 64 după care FC Botoșani și-a creat trei ocazii prin Bautista, Melinte și Ashkovski. În minutul 72, Bautista a șutat, portarul austriac a respins iar juniorul Andronic a marcat pentru 2-0. Trei minute mai târziu, Melinte i-a pasart lui Ashkovski iar acesta a ridicat scorul la 3-0. În minutul 90, Andronic a marcat din nou în minutul 90 iar FC Botoșani a câștigat cu 4-0 amicalul împotriva austriecilor de la Schwaz. Antrenorul Marius Croitoru a folosit aproape tot lotul pe care îl are la dispoziție în cantonamentul din Austria, excepție făcând câțiva titulari precum Ongenda, Miron sau Rodriguez. Iată jucătorii botoşăneni utilizaţi în amicalul cu austriecii: în prima repriză, Kraus – Haruț, Dumitraș, Chindriș, Țigănașu – Mario, Leonel, Penescu – Câmpanu, Bârnoi, Piftor; în repriza secundă, Brânză – Patache, Pițian, Moescu, Holzman – Bautista, Diakite, Florescu – Melinte, Andronic, Ashkovski. Printre antrenamentele de pe pământ austriac şi-a făcut apariţia şi o nouă achiziţie pentru clubul botoşănean. Atacantul Reagy Ofosu (foto alături de antrenorul Marius Croitoru) de 27 ani a semnat  cu FC Botoșani și a intrat în programul normal de pregătire, sub comanda lui Marius Croitoru. Fotbalistul german poate juca atât ca atacant central cât și pe zonele laterale. El și-a făcut junioratul la SV Hamburg iar ulterior a jucat la echipa secundă a clubului. În ultimele sezoane a jucat pentru austriecii de la Grodig, pentru NEC Nijmegen (Olanda), NK Istra (Croația), Spartak Trnava (Slovacia) și Haladas (Ungaria). Reagy Ofosu a semnat pe doi ani cu FC Botoșani. El este cotat la 200.000 de euro de Transfermarkt. Cea mai mare cotă a avut-o la începutul anului 2017, 400.000 euro, când a semnat cu NEC Nijmegen. În cea de-a doua partidă amicală din Austria, FC Botoșani a fost învinsă cu 2-1 de bulgarii de la Ludogorets. Echipa botoşăneană a început bine meciul dar fără mari ocazii la poarta formației Ludogorets. După aproximativ 15 minute, bulgarii au preluat inițiativa și și-au creat patru ocazii de a marca dar portarul Eduard Pap și-a salvat de fiecare dată echipa. Ludogorets a reușit deschiderea scorului prin Swierczok în minutul 44 iar la pauză bulgarii conduceau cu 1-0. FC Botoșani începe bine partea secundă și în minutul 62 Andrei Miron reușește să egaleze dar bucuria botoșănenilor a durat doar două minute pentru că Swierczok i-a readus pe bulgari în avantaj şi a stabilit scorul final, FC Botoşani – FC Ludogorets 1-2.