În secunda 35 Cătălin Golofca a înscris cel mai rapid gol al sezonului

Written on:august 20, 2019

Pentru că nici nu se aşezaseră bine oltenii în ghete fără a atinge mingea şi Cătălin Golofca (foto), după o pătrundere impetuoasă în careul oaspeţilor, reuşeşte să deschidă scorul în urma unui şut plasat de la opt metri. Aşa s-a scris debutul senzaţional al partidei FC Botoşani – Universitatea Craiova din cadrul etapei a VI a, meci jucat în seara de duminică 18 august. Iată şi echipa botoşăneană trimisă în teren de antrenorul Marius Croitoru pentru partida cu oltenii Craiovei: Pap – Haruţ, Miron, Chindriș, Ţigănaşu (min.46 Holzmann), Askovski, Rodriguez, Papa, Golofca (min.78 Andronic), Florescu, Ofosu (min.66 A. Cîmpanu). În faţa a peste 6.000 de spectatori, meciul a fost condus la centru de Ovidiu Haţegan care a fost ajutat la tuşe de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe. Imediat după marcarea golului botoşănean apare şi primul cartonaş galben al meciului, sancţiunea fiindu-i arătată lui Acka de la oaspeţi iar zece minute mai târziu un “galben” îi este arătat şi lui Papa de la gazde. Meciul se încinge şi în min.23 Mateiu primeşte “galben” în contul oaspeţilor. Pe fondul unei reduceri consistente a ritmului jocului de către botoşăneni, jucătorii oaspeţi reuşesc egalarea în min.29: în urma unei centrări perfecte, Nicuşor Bancu reia superb, fără preluare şi înscrie de la opt metri golul de 1-1, rezultat cu care se va încheia şi prima repriză. După marcarea golului egalizator, Universitatea se instalează la cârma jocului şi îşi creează câteva ocazii bune de a marca. În min.38 oltenii primesc un nou “galben”, cel sancţionat fiind Mihăilă iar un minut mai târziu Bancu, autorul golului egalizator, vede şi el “galbenul”. Prima repriză este prelungită cu patru minute, prelungire generată şi de pauza de hidratare a jucătorilor. La zece minute de la reluarea meciului, în min.55 oaspeţii primesc un nou “galben” prin Cicâldău. După care urmează vreo 25 de minute de lehamite în care ambele echipe dau semne evidente de plictiseală şi oboseală, oltenii fiind resemnaţi şi din cauza faptului că au scăpat de grijile cupelor europene în urma eliminării din preliminariile UEFA League de către grecii de la AEK Atena. Cu trei minute înaintea expirării timpului regulamentar de joc oaspeţii mai primesc un “galben” prin Martici iar cele trei minute suplimentare arătate de centralul Haţegan nu mai aduc nici o modificare a tabelei de marcaj care a rămas neschimbată din min.29. În altă ordine de idei FC Botoşani rămâne neînvinsă şi după etapa a VI a şi acumulează 10 puncte cu golaveraj 12-7. În etapa următoare, FC Botoşani va juca  sâmbătă 24 august de la ora 21.00 la campioana en titre CFR Cluj. (Gabriel BALAŞA)