În prima etapă, Poli Iaşi va juca la campioana CFR Cluj

Written on:iulie 7, 2019

Săptămâna trecută, CSM Politehnica Iaşi a câştigat cu 3-1 (1-1) ultima partidă de verificare din cantonamentul din Turcia, adversară numindu-se FK Shkupi (locul 4 în prima ligă din Macedonia de Nord). Golurile formaţiei ieşene au fost marcate de Bălan (în minutele 15 şi 66) şi Danale (min. 62). Skhupi a restabilit egalitatea în minutul 16, iar în minutul 33 a ratat un penalty, executantul trimiţând pe lângă poartă. Noul antrenor al echipei ieşene, Mihai Teja, a abordat disputa în următoarea formulă de echipă: Cobrea (D. Rusu) – Rus, Diallo, Frăsinescu, Panţîru (Negrea), Chelaru (Gallego), Passaglia (Loshaj), Teixeira (Carlone), Horşia (F. Cristea), Bălan (Moldovan), Danale. Menţionăm că tot în cadrul meciurilor de pregătire din Turcia, Politehnica a învins cu 2-0 formaţia rusă de ligă secundă Khabarovsk, golurile fiind marcate de Carlone şi Zaharia. În cel de-al doilea meci din Turcia, Poli Iași s-a impus cu 2-1 (1-1) în fața echipei armene Banants. Juniorul Alexandru Zaharia a deschis scorul pentru ieșeni în min. 7, formația armeană a egalat în ultimul minut al primei reprize, iar noul venit Loshaj a adus victoria Politehnicii în minutul 52, fructificând o pasă venită de la Danale. Tehnicianul Mihai Teja a început meciul cu următoarea formulă de start: Cobrea – Gallego, Frăsinescu, Chelaru, Panțîru, Rus, Teixeira, Danale, F. Cristea, Haddou, A. Zaharia. În repriza a doua au mai jucat: Târnovanu, Armeanu, Loshaj, Pipoș, Moldovan, Bălan, Rusu. Într-o altă partidă amicală jucată pe pământ turcesc, echipa ieşeană a fost învinsă cu 1-0 de echipa ucraineană Vorskla Poltava. La capitolul „noutăţi ieşene în vara 2019” se înscrie faptul că Andrei Cristea și-a încheiat conturile cu Universitatea Craiova și a revenit în Dealul Copoului pentru a parafa un nou contract cu Politehnica Iaşi, echipa moldavă fiind condusă de antrenorul principal Mihai Teja. Jucătorul s-a înscris și la Școala de Antrenori, iar în 2020 ar putea fi secund. Doar o jumătate de an a durat aventura lui Andrei Cristea în Cetatea Băniei. Plecat în iarnă de la Poli, pentru un contract de un sezon și jumătate, ce-i garanta 12.000 de euro lunar, atacantul de 35 de ani e pe punctul de a se întoarce în Copou. Cristea s-a înscris la Școala de Antrenori, pentru a obține Licența A, iar din vara viitoare ar putea fi inclus în staff-ul lui Mihai Teja, ca secund. Şcoala de antrenori e parte din propunerea clubului, care i-a oferit și un an de contract ca jucător, 2019-2020, dotat cu un salariu cifrat la 5.000 de euro lunar. Recent, şeful departamentului de scouting din Copou, Toni Heleşteanu, a vorbit despre revenirea lui Cristea la Iaşi: „Andrei Cristea e un monument la Iaşi. E bine venit aici. Sigur, luăm în calcul o revenire a lui la Poli Iaşi. A fost un jucător exponenţial pentru Poli Iaşi în ultimii ani”, spunea recent Heleşteanu. Andrei Cristea  a fost şi va rămâne un veritabil idol la Poli Iaşi, iar acum e gata să-şi încheie cariera la echipa din Dealul Copoului. De-a lungul carierei, Cristea a evoluat pentru FCM Bacău, FCSB, Poli Timişoara, Dinamo Bucueşti, Karlsruher, Qabala sau Salernitana. După retragere, există şanse mari ca atacantul să ocupe un post administrativ la Iaşi, în cadrul clubului de fotbal. Menţionăm că în prima etapă a Ligii I, ediţia 2019-2020, Politehnica Iaşi va juca în deplasare la CFR Cluj, meci programat pentru sâmbătă 13 iulie de la ora 21.00. După care, în etapa a doua, Politehnica va juca pe teren propriu cu Astra Giurgiu, partidă programată pentru duminică 21 iulie de la ora 18.00. (Gabriel BALAŞA)