În Dealul Copoului, Politehnica a învins Academica

Written on:iulie 30, 2019

Vineri 26 iulie 2019, etapa nr. 3 Liga I, Stadion Emil Alexandrescu din Iaşi, spectatori 4.000, Politehnica Iaşi: Rusu – Gallego, Frăsinescu, Diallo, Panţîru, Breeveld (min.65 Mihalache), Passaglia, Danale (min.46 Platini), Loshaj, O. Horşia şi A. Bălan (min.80 A. Cristea). Arbitrul de centru Cătălin Buşi; Arbitri asistenţi Andrei Constantinescu şi Mircea Orbuleţ.

În deschiderea etapei a III-a, în Dealul Copoului s-a disputat partida dintre Politehnica Iaşi şi nou promovata Academica Clinceni, confruntarea dintre cele două echipe fiind în premieră în primul eşalon fotbalistic al României. Menţionăm că cele două echipe s-au mai întâlnit dar în Liga a doua, în sezonul 2013-2014, când pe banca tehnică a ieşenilor se afla ca antrenor Marius Lăcătuş. Începutul meciului aparţine ieşenilor care în min.6 expediază primul şut pe spaţiul porţii oaspete prin nou venitul A. Bălan. Deja în min.8 Politehnica execută al treilea corner al meciului rămas fără rezultat pe tabela de marcaj. Până în min.10 cei doi asistenţi comit deja două erori de arbitraj, ambele în defavoarea Clincenilor. Pentru că la Iaşi erau la ora partidei peste 30 de grade Celsius, în min.26 se acordă prima pauză de hidratare a jucătorilor. După o perioadă de acalmie ieşeană, un alt nou venit la Iaşi, O. Horşia şutează spre poarta oaspeţilor dar portarul Vâlceanu este la post. Patru minute mai târziu olandezul Breeveld expediază o torpilă de la 25 de metri dar portarul Vâlceanu, cel mai bun jucător al primei reprize, respinge spectaculos în corner. În min.38 argentinianul Passaglia ratează o altă mare ocazie de deschidere a scorului pentru ieşeni. Nici cele două minute de prelungire ale primei reprize nu mai aduc vreo modificare, astfel că la pauză scorul a fost 0-0. La două minute de la reluarea jocului, în min.47, se produce deschiderea scorului: în urma unei pase primite de la A.Bălan, Ovidiu Horşia pătrunde în careul mic şi deschide scorul înscriind împotriva fostei sale echipe din Clinceni. În min.56 Breeveld iroseşte o mare ocazie de majorare a scorului iar în min.70 centralul Buşi acordă a doua pauză de hidratare a jucătorilor. În min.77 se produce un fault clar în careul oaspeţilor şi centralul acordă fără ezitare penalty pentru moldoveni. Lovitura este executată cu precizie de Adrian Bălan care şutează puternic în dreapta portarului Vâlceanu. Cele patru minute de prelungire dictate de centralul Buşi nu mai aduc nicio modificare de scor, astfel că la final tabela de marcaj indica Politehnica Iaşi – Academica Clinceni 2-0. În timp ce ieşenii au realizat şapte puncte din trei meciuri, Academica şi-a trecut în cont a treia înfrângere conscutivă şi, ca o părere personală, este o candidată serioasă la retrogradare. În etapa următoare Politehnica Iaşi va juca, luni 5 august de la ora 18.00, la FC Voluntari. (Gabriel BALAŞA)