Ghinioanele se țin scai de FC Botoșani

Written on:septembrie 28, 2015

meci fc bt netSau la „la omul sărac nici boii nu trag”, după cum spune un vechi proverb românesc. Lovită de ghinioane din toate părţile în acest tur de campionat, FC Botoşani a trebuit să mai suporte în etapa a XII-a, în meciul din deplasare cu Astra Giurgiu, o nouă lovitură. Ca şi cum lotul decimat cu jucători accidentaţi nu ar fi fost îndeajuns, echipa botoşăneană a „beneficiat” şi de arbitrajul incompetentului Cătălin Popa. Acesta a dictat în min. 13 al meciului penalty pentru gazde, meritat, nimic de spus, dar l-a eliminat nejustificat pe Gonzalo Cabrera şi a lăsat pe FC Botoşani în zece jucători. Cumplit handicap în debut de partidă, să începi meciul de la 0-1 şi cu un jucător mai puţin! Mai ales că după ce au preluat conducerea giurgiuvenii, cu finanţator în puşcărie, nu au mai jucat nimic concret mulţumindu-se doar să conserve rezultatul. Ruşinos, foarte ruşinos pentru o echipă cocoţată vremelnic în fotoliul de lider al Ligii I. În vreme ce FC Botoşani a rămas pe un periculos loc 12 cu doar 8 puncte, golaveraj 7-14. La finalul meciului de la Giurgiu, telefonic finanţatorul botoşănean Valeriu Iftime a spus oripilat: “Am auzit comentariile din diverse surse. Nici nu ştiu ce să mai spun. Nu îi dă lui ăla nici măcar galben, după care îi dă roşu lui Cabrera. Unii arbitri sunt o nenorocire pentru fotbal. Sunt hoţi? Sunt nebuni? Sunt proşti? Ce se întâmplă? Dacă e hoţ, trebuie condamnat. Dacă e prost, trebuie schimbat. Un arbitru infect şi nu mai înţelegem în ce parte bate vântul. Este o conjuraţie împotriva noastră sau este pur şi simplu un set de ghinioane de care nu mai scăpăm”. În timp ce Cornel Şfaiţer, preşedintele FC Botoşani, a concluzionat: “Trebuia să fie roşu la faultul asupra lui Batin. A fost un atac cu talpa sus. Nu dai roşu acolo dar dai la următoarea fază unde nu era de roşu. Un arbitru slab. Din păcate, noi pierdem puncte. Jucătorii au avut atitudine chiar dacă am jucat în 10. Nu le putem reproşa. Doar Martinus. Putem spune că am pierdut o schimbare. Batin s-a zbătut dar nu a avut realizări. Fulop şi Ivanovici au intrat bine. Din păcate şi astăzi am stat în câţiva jucători. Miron, Plămadă, Vaşvari şi Cucu au jucat bine. În a doua repriză mă tot uitam la ceas ca să văd cât mai este şi nu îmi doream să se termine meciul. A fost o greşeală impardonabilă de arbitraj care a decis rezultatul. Cum poţi să obţii măcar un punct când joci 80 de minute cu om mai puţin din cauza unei greşeli impardonabile a arbitrului? Mugur (n.r. antrenorul Mugur Cornăţeanu) a pregătit foarte bine jocul”. În ultima etapă a turului, cea cu nr. 13, FC Botoşani va juca pe teren propriu cu ASA Tg. Mureş. (Gabriel BALAŞA)