Franţa a fost încoronată regina lumii fotbalistice în Cetatea Moscovei

Written on:iulie 16, 2018

După ce au fost smotociţi în semifinale de Franţa şi Croaţia, „diavolii roşii” şi „leul britanic” s-au întâlnit pentru a doua oară la Mondialul rusesc în „finala mică” pentru câştigarea medaliei de bronz. La prima întâlnire, din faza grupelor, Belgia a învins Anglia cu 1-0 iar acum, sâmbătă 14 iulie 2018, se părea că britanicii sunt dornici de revanşă. Nu a fost să fie nici a doua oară pentru că, la doar patru minute de la fluierul de început al brunetului central iranian Alireza Faghani, belgienii au deschis scorul prin Thomas Meunier. Au urmat, ca replică, vreo două lovituri englezeşti cu capul, dar fără efect pe tabela de scor. Nici ocazia din min.23 a lui Harry Kane, englezul cu pretenţii de golgheter al Cupei Mondiale, nu a adus avantaje „perfidului Albion”. Prin minutul 34 belgienii şutează peste poarta Angliei şi cam atât fotbal în prima repriză pentru că la pauză scorul a rămas 1-0 pentru Belgia. Pasivitatea futbolistică a celor două echipe a fost „sancţionată” de centralul iranian care a decis două minute de prelungire, aşa pentru suplimentarea chinurilor jucătorilor care derulau pe frumosul stadion din Saint Petersburg un soi de „poveste de seară pentru micuţi”, cum ar zice fraţii maldaveni de peste Prut. La spectacolul anost a contribuit şi o recentă decizie a FIFA care le-a sugerat cameramanilor tv. să o lase mai moale cu cadre largi din tribune, drept pentru care noi, telespectatorii, am fost văduviţi de superbele imagini cu focoase suporteriţe şi am văzut doar nişte suporteri belgieni şi englezi care ţineau strâns în mâini pahare cu bere… Debutul reprizei secunde aparţine britanicilor care au vrut oleacă egalarea, drept pentru care preţ de vreo cinci minute au executat câteva cornere fără finalitate. După o scursură de pase interminabile, în min.70 Anglia iroseşte cea mai mare ocazie de gol a meciului. Zece minute mai târziu, Belgia produce cea mai frumoasă fază de fotbal, pornită de la centrul terenului, o combinaţie magnifică finalizată cu un şut apărat de portarul englez. Iar în min.82 Eden Hazard „pune bomboana pe coliva britanică” şi înscrie pentru 2-0, rezultat care se menţine până la finalul meciului. Aşadar medalia de bronz câştigată pe pământ rusesc reprezintă cea mai bună performanţă din istoria naţionalei Belgiei.

În aşteptarea marii finale a Mondialului rusesc, sâmbătă seara m-a cuprins un soi de patriotism pur românesc, drept pentru care am comutat legătura la Craiova pentru a vedea meciul din Supercupa României, duelul CS Universitatea Craiova – CFR Cluj. Vorba ceea, oltenii şi ardelenii noştri sunt mai buni decât ai lor… Deci, la vreme de seară, pe cocheta arenă Ion Oblemenco din Craiova se duelară oltenii cu ardelenii pentru ca în final balanţa victoriei să încline în favoarea oaspeţilor care au marcat unicul gol aducător de trofeu în min.78 prin Juan Emmanuel Culio din penalty. Iată şi formula câştigătoare a ardelenilor trimisă în teren de antrenorul Edward Iordănescu: Arlauskis – Peteleu (min.46 Manea), Vinicius, Mureşan, Camora-cpt., Culio,  Hoban, Djokovic, Deac, Țucudean (min.87 Costache), Mailat (min.55 Omrani). Şi, mai mult ca sigur, aceasta va fi şi formula pe care clujenii o vor utiliza în prima etapă a noii ediţii de campionat a Ligii I contra celor de la FC Botoşani, meci ce se va disputa vineri 20 iulie la Cluj. De reţinut că proaspăta Supercupă este al 11-lea trofeu câştigat în ultimii zece ani şi a treia Supercupă a României din istoria clubului CFR Cluj înfiinţat în 1907.

Şi a venit duminică 15 iulie – ora 18.00 cu marea finală, Franţa – Croaţia, de pe stadionul Lujniki din Moscova cu patru preşedinţi la tribuna oficială: Gianni Infantino – FIFA, Kolinda Grabar Kitarovic – Croaţia, Emmanuel Macron – Franţa şi Vladimir Putin – Rusia. Iar onoarea de a conduce la centru marea confruntare mondială i-a revenit argentinianului Nestor Pitana, acelaşi arbitru care a condus şi uvertura Mondialului 2018, Rusia – Arabia Saudită 5-0. După un început de studiu din partea  ambelor echipe, abia în min.18 este trimisă prima minge pe spaţiul porţii. Francezul Griezmann execută o lovitură liberă, mingea este atinsă cu capul de croatul Mandzukic şi deviată în propria poartă, deci 1-0 pentru Franţa. În min.27 este acordat primul cartonaş galben al finalei francezului Kante iar un minut mai târziu Ivan Perisic restabileşte egalitatea în urma unei faze insistente de atac a Croaţiei. În min.33 se produce primul corner al meciului în beneficiul Franţei. În min.34 autorul golului croat Perisic comite henţ în careu iar centralul Pitana acordă penalty doar după ce consultă monitoarele video, lucru care i-a luat vreo două minute. Lovitura de pedeapsă este executată în min.38 de Antoine Griezmann care trimite mingea în dreapta portarului Subasic şi readuce Franţa în avantaj. După o primă repriză în care Hrvatska (denumirea originară a Croaţiei) a avut posesia majoritară a mingii, rezultatul este 2-1 pentru Cocoşul Galic. În partea a doua a jocului, în min.54 se produce prima schimbare de jucători, locul francezului Kante fiind luat de Nzonzi. În min.59 francezii atacă susţinut şi Paul Pogba ridică scorul la 3-1. Franţa desenează tot mai bine jocul, pasează şi combină superb, iar în min.65 Kylian Mbappe şutează năprasnic de la 20 de metri şi majorează rezultatul la 4-1 pentru Franţa. Pentru oarece echilibrare a scorului a fost nevoie de gafa uluitoare a portarului Lloris care a degajat în Mario Mandzukic şi raportul a devenit 4-2. Cele cinci minute de prelungiri dictate de centralul argentinian nu a mai schimbat cu nimic scorul, astfel că Franţa – Croaţia s-a terminat 4-2, francezii cucerind al doilea titlu de campioană mondială. Dasfidania Rusia, ne revedem în Quatar în 2022, în perioada, atenţie!!!, 21 noiembrie – 18 decembrie, la cea de-a XXII a ediţie de Campionat Mondial. (Gabriel BALAŞA)