Fotbal, Liga 2-Seria I/Meciuri nebune la Suceava şi Constanţa!

Written on:martie 8, 2015

Meci Dorohoi-FarulEtapa a XVIII a din Seria I a adus două partide spectaculoase, nerecomandate cardiacilor, la Suceava şi Constanţa. În meciul Rapid CFR Suceava – ACS Berceni, oaspeţii au deschis scorul în prima repriză, Pivniceru şi Scărlătescu stabilind scorul la pauză, 2-0 pentru Berceni. Răniţi în „amoarea proprie”, ceferiştii suceveni s-au trezit abia în partea a doua jocului şi au întors rezultatul în urma golurilor marcate de Buziuc, Golofca şi Marinkovici, astfel că scorul final a fost Rapid CFR Suceava – ACS Berceni 3-2. O alt meci de infarct s-a derulat pe malul mării, în bătrâna cetate a Tomisului, la meciul Farul Constanţa – FCM Dorohoi. În urma reuşitelor semnate de Neagoe şi Enciu, de două ori, constănţenii au bifat scorul la pauză, 3-0 pentru Farul. Interesant este că în partida tur, acelaşi rezultat la pauză avea să fie şi la Dorohoi, 3-0 pentru FCM-ul antrenat de Vespazian Colban. Doar că, atunci în tur, „marinarii” au punctat de două ori în repriza secundă şi Dorohoiul a câştigat cu 3-2, cu emoţii uriaşe… Acum, în etapa nr. 18 de pe 7 martie 2015, „buturuga mică”, nou promovata FCM Dorohoi, a fost senzaţională în repriza a doua. Alexandru Marin şi Eduard Sandu au înscris două goluri iar localnicul Tudorache a „ajutat” oaspeţii să plece cu un punct de pe Litoral, marcând în propria-i poartă. Scor final, Farul Constanţa – FCM Dorohoi 3-3. În celelalte partide ale Seriei I, rezultatele şi marcatorii au fost: Academica Argeş – CS Baloteşti 2-0 (Pătula, Kone), Gloria Buzău – CF Brăila 0-0. Meciurile SC Bacău – Unirea Slobozia şi FC Voluntari – Săgeata Năvodari au fost câştigate de echipele gazdă cu 3-0, dat fiind faptul că echipele oaspete s-au retras din campionat şi vor pierde toate partidele din retur cu 3-0 la „masa verde”. Etapa viitoare, a XIX a, ce se va juca sâmbătă 14 martie, programează meciurile: Rapid CFR Suceava – ASC Bacău, CS Baloteşti – FC Voluntari, CF Brăila – Farul Constanţa şi ACS Berceni – FCM Dorohoi. Academica Argeş şi Gloria Buzău vor sta. (Gabriel BALAŞA)