FC Botoşani şi Poli Iaşi învingătoare în meciuri amicale

Written on:septembrie 9, 2019

Profitând de pauza competiţională, cauzată de meciurile naţionalei de fotbal în preliminariile Euro 2020, FC Botoşani a disputat sâmbătă 7 septembrie o partidă amicală de fotbal cu FC Sfântu Gheorghe Suruceni, echipă situată acum pe locul 2 în clasamentul Diviziei Naţionale de fotbal din Republica Moldova. Meciul s-a jucat pe Municipalul botoşănean şi a fost câştigat de FC Botoşani cu 1-0 în urma golului marcat de francezul Sofiane Moussa în min.37. Partida a fost controlată în totalitate de jucătorii pregătiţi de Marius Croitoru dar, din păcate, oaspeţii moldoveni au avut multe intrări peste limita regulamentului, fapt ce a stârnit indignarea lui Marius Croitoru care le-a cerut pe un ton agresiv celor de pe banca formației din Suruceni să-şi potolească jucătorii. Marius Croitoru a început duelul cu echipa din Suruceni cu formula: Hankic – Patache, Miron, Moescu, Holzmann, Pierce, Cascini, Florescu,   Cîmpanu, Moussa, Keyta. După pauză au mai evoluat: M.Roman, Ebenhofer, Țigănașu, Penescu, Rodriguez, Pogaci și Haruț. Un alt amical al finalului de săptămână l-a disputat şi Poli Iaşi, adversara fiind echipa de Liga a patra Sporting Juniorul Vaslui. Formula de start asupra căreia s-a oprit antrenorul Mihai Teja pentru meciul cu vasluienii a fost: Cobrea –  Rodny, Diallo, Chelaru, Radu, Devesa, Mihalache, Loshaj, Hațiegan, Bîrnoi, A. Cristea. Meciul a fost, cum era de aşteptat, la discreţia Politehnicii care a învins cu 4-0, la pauză 1-0, în urma golurilor marcate de: Haţiegan în min.42, Passaglia în min.51 şi 62 şi A. Bălan din penalty în min.89. (Gabriel BALAŞA)