FC Botoşani le-a năruit dinamoviştilor orice speranţă de play off

Written on:februarie 18, 2019

După două victorii consecutive în 2019 cu 1-0, în etapele 22 şi 23, în deplasare la Concordia Chiajna respectiv pe teren propriu cu FC Voluntari, FC Botoşani s-a deplasat în etapa a XXIV a la Dinamo Bucureşti, meci disputat în seara de duminică 17 februarie. Iar pentru confruntarea cu „câinii roşii”, ex-dinamovistul Liviu Ciobotariu – antrenorul FC Botoşani, a trimis în teren următoarea formulă de start: Fraisl – Dumitraş, Miron, Burcă (cpt.), Holzmann, Karaboue, Rodriguez, Fabbrini, Ongenda, Golofca şi L. Fulop. Partida, arbitrată la centru de Ovidiu Haţegan, avea să fie spectaculoasă în prima repriză datorită mizei de participare în turneul play off. În min.14 se produce prima fază periculoasă a botoşănenilor când mnigea circulă pe traseul Golofca-Fraboue-Rodriguez-Fabbrini iar acesta din urmă şutează periculos pe lângă poarta dinamovistă, fără a influenţa pe tabela de scor. În min 19 antrenorul Ciobotariu este forţat să opereze prima schimbare în echipa botoşăneană în urma accidentării lui Ongenda care îi lasă locul în teren lui Buş. În min. 24 „vulpoiul” Mattia Montini reuşeşte deschiderea scorului pentru Dinamo în urma unui gol marcat din doi metri după ce mingea ricoşase din transversala porţii lui Fraisl. Doar patru minute a durat bucuria dinamoviştilor pentru că în min. 28 magistralul Cătălin Golofca pătrunde imperial pe partea dreaptă şi îl învinge pe portarul gazdelor în urma unui şut necruţător din şapte metri lateral dreapta. După ce s-au văzut egalaţi dinamoviştii recurg tot mai des la faulturi, Karaboue şi Fabbrini fiind cel mai des „controlaţi” la picioare de neputincioşii jucători antrenaţi de Mircea Rednic iar 1-1 va fi rezultatul înregistrat la pauză pe tabela de marcaj din „Ştefan cel Mare” de Bucureşti. A doua repriză secundă începe cu o prudenţă excesivă din partea ambelor echipe, fapt ce a generat un fotbal lipsit de orice spectacol, un fel de bufa-bufa… În min.70 se produce a doua schimbare în echipa botoşăneană, a ieşit Dumitraş şi a intrat Patache. În min.75 întreaga suflare din „Groapa” bucureşteană îngheaţă şi amuţeşte de uimire. O cronică deosebită a meciului din București citiți în ediția tipărită a regionalului Informatorul Moldovei de miercuri 20 februarie 2019.