FC Botoşani în Turcia? Una caldă, una rece…

Written on:ianuarie 20, 2019

În prima partidă amicală din Antalya, FC Botoșani s-a impus cu scorul de 3-1 în fața formației Ludogoreţ, o echipă mult mai titrată și care an de an joacă în cupele europene. Bulgarii au deschis scorul prin Natanael în minutul 12 iar FC Botoșani a egalat prin Andrei Burcă în minutul 36. În partea secundă, FC Botoșani a mai marcat două goluri prin Lorand Fulop și Cătălin Golofca. Liviu Ciobotariu a început meciul cu: Fraisl – Patache, Chindriș, Burcă, Soileidis – Onghenda, Diakite, Papa – Corban, Roman, Buș. În partea secundă au mai jucat: Pap – Dumitraș, Miron, Pițian, Jeison – Târșa, Rodriguez, Fabbrini – Golofca, Fulop, Armando. La bulgarii de la Ludogoreţ au jucat doar doi români. Este vorba de Claudiu Keseru și Ady Popa. Dragoș Grigore și Cosmin Moți nu au fost folosiți. De remarcat că la această partidă a asistat și selecționerul Cosmin Contra. A urmat al doilea meci amical al pregătirii de iarnă, joi 17 ianuarie, partidă pe care FC Botoșani a câştigat-o cu scorul de 2-1 în fața formației FC Paksi din Ungaria. FC Botoșani a deschis scorul prin Lorand Fulop care a marcat din cinci metri în urma unei centrări a lui Golofca. Până la pauză, FC Botoșani a mai marcat încă o dată. Ongenda a avut o acțiune în zona centrală, i-a pasat lui Diego Fabbrini iar italianul a făcut 2-0. În partea secundă, ungurii au redus din diferență dar FC Botoșani a reușit să câștige al doilea amical din Turcia. În prima repriză a partidei cu maghiarii, selecţionerul Liviu Ciobotariu a mizat pe: Pap – Dumitraș, Miron, Chindriș, Soiledis – Rodriguez, Ongenda, Fabbrini – Golofca, Fulop, Armando, iar în repriza secundă formula botoşăneană a fost:  Fraisl – Patache, Pițian, Burcă, Jailson, Târșa, Karaboue, Melinte, Roman, Buș, Bernard, Andronic, Marinescu și Filip. Iar după victorii cu echipe de primă ligă din Bulgaria şi Ungaria a venit şi… firescul românesc, „de la sublim la ridicol nu-i decât un pas”. Drept pentru care sâmbătă 19 ianuarie FC Botoșani a suferit prima înfrângere a anului și a cedat la limită, cu scorul de 3-2, în fața celor de la SV Meppen, o echipă din  liga a III-a germană. Golurile formației botoșănene în acest meci au fost marcate de Hervin Ongenda și Cătălin Golofca. În partida cu nemții, antrenorul Liviu Ciobotariu a mizat pe formula: Pap – Dumitraș, Burcă, Miron, Aristeidis – Ongenda, Rodriguez, Fabbrini – Buș, Fulop, Golofca. Pe parcursul meciului, la echipa botoșăneană au evoluat și ceilalți fotbaliști convocați pentru acest meci respectiv: Fraisl, Patache, Pițian, Chindriș, Jailson, Târșa, Papa, Piftor, Enzo, Armando, Karaboue, Melinte, Marinescu, Andronic, Filip și Diakite. (Gabriel BALAŞA)