FC Botoşani în cădere liberă, cu un singur punct în trei etape

Written on:martie 8, 2015

David LazarNici etapa a XX a nu a adus revigorarea echipei botoşănene antrenată de Leo Grozavu. Aflată în deplasare la Astra Giurgiu, FC Botoşani a bifat al doilea eşec consecutiv în actualul retur de campionat în urma unei prestaţii lamentabile. Deşi debutul meciului părea unul propice pentru a obţine un rezultat bun, în min. 4 Quenten îl obligă pe portarul Astrei să trimită în corner, ce avea să urmeze în teren ridică mari semne de întrebare pentru viitorul echipei moldave. În min. 12, după o altă ocazie ratată cu un minut mai devreme prin Budescu, echipa gazdă dechide scorul prin Găman, în urma executării unui corner. În min. 21 portarul David Lazar (foto) gafează impardonabil, scapă din braţe o minge centrată, şi Fatai, aflat în apropiere, introduce mingea în poartă ridicând scorul la 2-0. Trei minute mai târziu Florin Acsinte, căpitanul botoşănenilor, îi aplică un cot lui Enache pentru care primeşte, pe bună dreptate, cartonaşul roşu şi lasă pe FC Botoşani în zece jucători. Sfârşitul primei reprize este la dispoziţia Astrei giurgiuvene care ratează majorarea scorului prin De Amorim şi Fatai. La reluarea partidei, minutele 52 şi 53 sunt favorabile tot echipei gazdă, dar scorul rămâne neschimbat şi datorită intervenţiilor salvatoare ale portarului Lazar care îşi mai şterge din păcatele gafei din minutul 21. Nici cele trei schimbări efectuate de tehnicianul Leo Grozavu, Quenten, Fulop grav accidentat şi Neluţ Roşu cu Ivanovici, Homei şi Bordeianu nu aduc revigorarea oaspeţilor. Scor final 2-0 pentru Astra Giurgiu şi FC Botoşani rămâne doar cu un singur punct după primele trei meciuri din 2015. Şi totuşi în ciuda eşecului, echipa botoşăneană rămâne ţintuită pe locul 7 cu 28 de puncte şi un golaveraj tot mai negativ, 23-27. În etapa următoare, cu nr. 21, FC Botoşani va evolua pe teren propriu contra Oţelului Galaţi. Alte comentarii sunt de prisos pentru că, la finalul partidei cu Astra, finanţatorii clubului botoşănean au tunat şi fulgerat la adresa lui Florin Acsinte… Poate o victorie cu gălăţenii, aflați în mare suferință pe penultimul loc al clasamentului, să mai ridice de doi bani speranță moralul în tabăra botoșăneană. Restul e fotbal, o lume nebună, nebună, nebună… (Gabriel BALAȘA)