FC Botoşani a intrat în sezonul murăturilor de toamnă

Written on:septembrie 23, 2019

Etapa a X a din Liga 1, duminică 22 septembrie 2019, stadion Municipal din Botoşani, spectatori 3.000. FC Botoşani: Pap – Haruț, Chindriș, Kolesovs (min.46 Patache), Țigănașu, Pierce,  M. Roman, Askovski (min.46 Florescu), Ongenda, Ofosu (min.69 Keyta), Moussa. Antrenor Marius Croitoru. Chindia Târgovişte: Aioani – Martac, Benga, Pițian, Neciu, Yameogo, Rață, L. Mihai (min.61 Novac), Burlacu, D. Florea (min.78 Leca), Dumiter. Antrenor Viorel Moldovan. Arbitru de centr Marius Avram ajutat la tuşe de asistenţii Mihai Marica şi Vasile Marinescu.

Partida dintre botoşăneni şi târgovişteni a fost în premieră în Liga I, dat fiind faptul că cele două echipe nu s-au mai întâlnit niciodată în primul eşalon fotbalistic al României. Meciul începe slab din partea ambelor formaţii iar în min.6 se produce primul corner al întâlnirii, acesta fiind în favoarea echipei gazdă, rămas fărp efect pe tabela de scor. Opt minute mai târziu echipa botoşăneană beneficiază de un nou corner, rămas tot fără finalitate. În min.23 Chindia expediază primul şut periculos pe spaţiul porţii botoşănene iar portarul Pap respinge greu în corner. În min.27 M. Roman execută bine o lovitură liberă de la 30 de metri respinsă greu de portarul târgoviştean şi tot în acelaşi minut oaspeţii scot mingea de pe linia porţii. În min.31 este acordat primul “galben” al partidei, cel sancţionat fiind Kolesovs de la gazde. În min.33 oaspeţii execută o lovitură liberă lateral stânga  în urma căreia Ioan Dumiter reia în gol de la trei metri. Prima repriză se prelungeşte cu un minut, timp în care neinspiratul Kolesovs face henţ clar şi centralul Avram acordă fără ezitare penalty pentru oaspeţi. Lovitura este executată puternic şi precis de Liviu Mihai care ridică scorul la 2-0 pentru oaspeţi şi stabileşte scorul la pauză. Debutul părţii secunde adduce înăsprirea jocului şi în min. 56 Yameogo primeşte cartonaşul galben pentru fault la Ongenda. Noul intrat Florescu vede şi el “galbenul” în min.74 iar în min.77 Mihai Voduţ ridică scorul la 3-0 în urma unui atac rapid şi eficient care a prins apărarea botoşăneană… la furat, la pus de murături. În momentul marcării golului trei de către oaspeţi, sute de spectator părăsesc dezamăgiţi stadionul. Iar cei care jubilează şi îşi spun că “deplasarea a făcut toţi banii” sunt cei zece suporteri târgovişteni care au format micuţa şi zglobie galerie oaspete. Nervii cedează total, M. Roman vede “galbenul” în min.79 iar şase minute mai târziu oaspeţii rămân în zece jucători în urma eliminării lui Benga pentru fault grosolan. Partida se prelungeşte cu patru minute, timp în care sictiritul şi ineficientul Ongenda vede al doilea “galben” şi este trimis la vestiare mai devreme. În altă ordine de idei, în timp ce jucătorii vânduţi de la Botoşani, alde Bordeianu, Burcă sau Golofca jubilează la CFR Cluj şi înving Lazio Roma în UEFA League, cei rămaşi acasă au oferit Chindiei târgoviştene prima victorie în deplasare din actualul sezon. Sunt semne clare că ideile antrenorului Marius Croitoru (foto) s-au cam epuizat şi e vremea, fie a murăturilor de toamnă, fie a unei schimbări în favoarea fotbalului botoşănean. Pentru că nu e posibil ca după zece etape să ai doar două victorii şi o căruţă de egaluri, vreo şase la număr. Ei, ce facem domn Iftime? Mai vindem ceva, sau nici de vânzare nu mai avem ce… Până la închiderea ediţiei ziarului, în etapa a X a din Liga I, s-au mai jucat: Gaz Metan Mediaş – Universitatea Craiova 2-3, FC Voluntari – Academica Clinceni 1-2, Sepsi OSK Sfântul Gheorghe – FC Hermannstadt 3-0 şi Astra Giurgiu – Dinamo Bucureşti 3-2. (Gabriel BALAŞA)