Egal botoşănean la „trupa din Ştefan cel Mare”

Written on:septembrie 16, 2019

Etapa a IX a din Liga I, sâmbătă 14 septembrie 2019, stadion Arena Naţională, spectatori aproximativ 8.000. Dinamo Bucureşti: Piscitelli – Ciobotariu, Klimavicius, M. Popescu, Corbu, I. Filip, Sorescu (min.82 Moldoveanu), Nistor, Fabbrini, Neicuţescu (min.74 D. Popa – min.90 Răuţă) şi Montini, antrenor Dusan Uhrin jr. FC Botoşani: Pap – Haruţ, Miron, Chindriş, Ţigănaşu, Rodriguez, Papa, Ashkovski (min.82 Keyta), Ongenda, Ofosu (min.74 M. Roman şi Moussa, antrenor Marius Croitoru. Arbitrul la centru George Rădulescu ajutat la tuşe de asistenţii Mircea Orbuleţ şi Bogdan Gheorghe, toţi trei din Bucureşti.

Confruntarea dintre dinamovişti şi botoşăneni a început alert şi chiar în primul minut de joc centralul Rădulescu arată primul „galben” al meciului, cel sancţionat fiind Neicuţescu de la gazde. După care urmează vreo 25 de minute cu un joc slab din partea ambelor formaţii care s-au întrecut în pase greşite, fără nici o adresă. Abia în min.29 se consumă prima fază de gol importantă când Ciobotariu reia cu capul o minge care trece pe lângă poarta botoşăneană. În min.34 Klimavicius vede al doilea cartonaş galben al partidei iar un minut mai târziu este rândul botoşănenilor să primească „galben”, sancţionatul fiind argentinianul Rodriguez pentru fault la italianul Fabbrini. În ultimul minut al primei reprize Dinamo introduce mingea în poarta botoşăneană, prin Montini, dar golul este anulat pentru un presupus offside. Care, dacă a fost, a fost unul microscopic… Şi 0-0 este scorul înregistrat la pauză. În repriza secundă, prin min.58, Deian Sorescu înscrie cu capul şi aruncă fanii dinamovişti în aer. După marcarea golului tot gazdele sunt mai prezente în joc şi îşi creează faze spectaculoase de majorare a rezultatului. Dar, contrar jocului, în min.65 Soufiane Moussa profită de o minge respinsă greşit de portarul italian dinamovist Piscitelli şi reia mingea în poarta gazdelor de la şase metri restabilind egalitatea pe tabela de marcaj. În min.86 noul intrat M. Roman, revenit la FC Botoşani după o nefericită escală la FCSB-ul becalian, execută bine o lovitură liberă de la marginea careului mare dar mingea este respinsă greu de portarul dinamovist. Cele patru minute de prelungiri sunt cu ghinion pentru Moussa, autorul golului botoşănean, care se accidentează grav la cap şi este nevoie de intervenţia ambulanţei de serviciu pentru a-l transporta la spital. Scor final, Dinamo Bucureşti – FC Botoşani 1-1, un rezultat oarecum  echitabil după cum s-au desfăşurat „ostilităţile” din teren. Chiar dacă botoşănenii ar fi meritat cel puţin două penalty-uri… Drept pentru care Valeriu Iftime (foto), boss-ul cu bani de la FC Botoşani a explodat declarativ la final de meci: „S-au văzut trei lovituri de la 11 metri, au fost patru faze controversate numai la poarta adversă! Cum să nu punem VAR în România? Nu se poate! Mihai Roman a avut două faze în careu la care se putea da penalty. Ce să-i fac arbitrului Rădulescu? Cine-l ia pe ăsta să-l dea cu capul de zid? Plătesc eu VAR-ul în România, numai să-l bage, că se murdărește fotbalul! M-am uitat cu niște oameni din Italia la meci, iar ei nu înțelegeau cum se fură la noi. N-am câștigat, iar acum bărbații își bat nevestele acasă. Ce dacă-i prietenul lui Diaconu? Cine-i ăsta? E vai de mama lui! Despre Rădulescu pot să spun doar ca e vorba despre incompetență, nu altceva. Cred că în România fotbalul e curat. Ce dacă-i prietenul lui Deaconu (nr. fostul arbitru Alexandru Deaconu, vicepreședinte CCA)? Cine-i ăsta? E vai de mama lui! În România, dacă ești inteligent, trăiești prost. Aici trebuie să fii nesimțit și indolent”. După remiza cu dinamoviştii FC Botoşani şi-a consolidat, cel puţin până după etapa următoare, locul şase în clasamentului Ligii I, cu 12 puncte golaveraj 16-14. (Gabriel BALAŞA)