Debut victorios pentru FC Botoşani în 2019

Written on:februarie 3, 2019

Vineri 1 februarie, pe terenul sintetic de la Chiajna, s-a dat startul fotbalului de Liga I în 2019, iar partida Concordia Chiajna – FC Botoşani a însemnat uvertura etapei a XXII a. După ce în meciul tur, pe Municipalul botoşănean, scorul a fost 2-0 pentru ilfoveni, era de aşteptat ca acum jucătorii din Botoşani să producă o revanşă şi să câştige toate cele trei puncte. La fluierul centralului George Găman, antrenorul Liviu Ciobotariu a trimis în teren următoarea formulă de start botoşăneană: Pap – Dumitras, Miron, Burcă, Soiledis, Karaboue, Rodriguez, Ongenda, Fabbrini, Golofca, L. Fulop. În faţa unor tribune dezolant de goale, cu aproximativ o sută de spectatori, meciul începe într-o uşoară notă de dominare a echipei gazdă. În min.7 se produce prima fază periculoasă a întâlnirii când Ongenda execută slab o lovitură liberă de la vreo 17 metri iar portarul Concordiei reţine mingea. Cinci minute mai tîrziu L. Fulop ratează o imensă ocazie de a-i aduce pe botoşăneni în avantaj, mingea şutată de acesta trecând la vreo 20 de centimetri de poarta apărată de Caparco. Încet dar sigur FC Botoşani preia controlul jocului şi în min.23 Golofca şutează de la 18 metri o minge pe care portarul gazdelor o respinge greu în corner. În min.29 centralul Găman acordă primul cartonaş galben al partidei, cel avertizat fiind Măzărache pentru fault dur asupra lui Ongenda. Jocul se înăspreşte şi în min.33 Bărboianu de la gazde vede şi el cartonaşul galben, cel faultat fiind iarăşi Ongenda. Cele două minute suplimentare dictate la finalul primei reprize nu schimbă nimic pe tabela de marcaj, astfel că scorul consemnat la pauză rămâne 0-0. La şapte minute de la reluarea meciului este rândul echipei oaspete să capete un „galben”, cel sancţionat fiind argentinianul Rodriguez pentru henţ. Minutul 69 aduce prima schimbare în tabăra botoşăneană, locul lui Karaboue fiind luat de M. Roman 2. În min.72 se produce cea mai frumoasă fază a partidei în urma căreia FC Botoşani preia conducerea pe tabela de marcaj. Mingea se plimbă magistral pe traseul Golofca – Ongenda – Diego Fabbrini iar italianul şutează necruţător de la 15 metri sub transversala porţii Concordiei. Spiritele se încing iar în min.77 Miron de la Botoşani vede şi el „galbenul” pentru fault la Guessan. Cei doi continuă să se „împungă”, drept pentru care centralul Găman îi arată „galbenul” şi lui Guessan. Minutul 80 aduce a doua modificare la FC Botoşani, locul lui Golofca fiind ocupat de L. Buş reîntors în această iarnă la FC Botoşani după o escală la Astra Giurgiu. Cu patru minute înaintea expirării timpului regulamentar de joc, L. Fulop îşi trece în cont o ratare de zile mari şi şansa majorării scorului, mingea şutată de acesta fiind scoasă de pe linia porţii de un apărător al Concordiei după ce portarul Caparco fusese învins. În min.88 se produce ultima modificare la FC Botoşani, în locul lui Fulop intrând Chindriş. Cele trei minute de prelungire arătate de centralul George Găman nu mai aduc nici o modificare de scor, astfel că rezultatul final este Concordia Chiajna – FC Botoşani 0-1 şi botoşănenii s-au întors în Moldova cu trei puncte preţioase în desagă. Altfel spus victorie botoşăneană obţinută în stil italian cu un gol marcat de un italian…care a primit mingea în urma unei combinaţii româno franceze. Cronica integrală a meciului și alte noutăți despre FC Botoșani citiți în ediția print a regionalului Informatorul Moldovei de miercuri 6 februarie 2019.