Debut de 1-1 pentru FCM Dorohoi în Liga a doua

Written on:septembrie 1, 2014

FCM Dorohoi 1Aproximativ două mii de spectatori au ţinut să fie prezenţi sâmbătă 30 august pe stadionul municipal din Dorohoi pentru a asista, în premieră absolută, la debutul FCM Dorohoi pe scena eşalonului fotbalistic secund al României, respectiv Liga a doua – Seria I. Iată lotul dorohoian rulat de antrenorul Vespazian Colban contra celor de la Unirea Slobozia: Vasile Prisacă, Adrian Cososchi, Sebastian Ursachi, Leonard Orășanu (min. 90 G. Luca), Răzvan Atudorei, Robert Grumezescu, Alexandru Vrabie, Eduard Sandu (min. 80 Pavel Natan), Alexandru Ghiviziu, Aurel Vlaicu, Dragoș Barabaș (min. 75 Ștefan Nicolae).  Începutul partidei este unul echilibrat, cu  ocazii de gol la ambele porți. În minutul 2 al partidei, căpitanul Orășanu, a executat o lovitură liberă de la aproximativ 22 de metri, însă mingea a trecut peste poarta oaspeților. FCM Dorohoi a continuat să atace și a mai avut încă o ocazie mare prin Robert Grumezescu care în minutul 20 a șutat pe lângă poartă de la aproximativ 19 metri. După numai zece minute, în minutul 30, Robert Grumezescu a interceptat o centrare venită din lovitură liberă și a reușit să reia în poartă, cu capul, peste portarul celor de la Unirea Slobozia care a ieșit neinspirat. Replica oaspeților a venit în minutul 36, când Soare a trimis balonul cu capul în bară. Prima repriza s-a încheiat cu două ocazii ale FCM Dorohoi care a intrat la vestiare cu fragilul avantaj de 1-0. La reluarea jocului, dorohoienii rămân în atac şi îşi crează mai multe ocazii de gol prin Orășanu și Vrabie. Minutul 68 a adus o ocazie imensă pentru FCM Dorohoi, după ce Vrabie a reușit să dribleze portarul și a trimis puternic spre poartă, însă fundașul Sloboziei, Soare a reușit să respingă în extremis cu capul balonul de pe linia porții. În ultimele 20 de minute, Unirea Slobozia și-a revenit şi ocaziile pentru aceștia au început să apară. Oaspeții au avut o ocazie mare în minutul 70, dar Prisacă a reușit să respingă șutul violent din 12 metri. După mai multe tatonări, în minutul 84 Soare interceptează un balon venit dintr-un corner și după o bâlbâială în careul gazdelor, reușește să înscrie din patru metri stabilind şi scorul final, FCM Dorohoi – Unirea Slobozia 1-1. Una peste alta s-a dovedit că rezultatul a fost echitabil pentru ambele echipe, antrenorii celor două echipe fiind mulțumiți la sfârșitul meciului. Nelipsit la meciurile disputate pe teren propriu, Victor Mihalachi, finanțatorul echipei FCM Dorohoi, a susținut echipa din tribună alături de deputatul Andrei Dolineaschi și alte oficialități locale și județene.„Ceea ce am organizat când am terminat Liga a treia şi am început noul proiect s-a adeverit că este viabil şi va fi foarte bun în continuare acest proiect care l-am gândit eu. Sunt foarte mulţumit cum s-a jucat astăzi. Nu mă aşteptam la mai puţin, dar foarte mulţi din presă, din lumea fotbalului, cântau prohodul că n-am adus jucători de milioane de euro. Eu n-am adus pe nimeni, am avut copiii, i-am aruncat în teren cu vechii jucători, care au dus greul în Liga a treia şi astăzi am demonstrate că se poate. Sunt foarte mulţumit… spre fericit. Pe mine nu mă interesează obiectivul lor, mă interesează obiectivul clubului al cărui acţionar sunt sută la sută şi obiectivul este să facem o echipă puternică, să facem sport de performanţă, să arătăm că şi prin sport se fac multe lucruri frumoase”, a afirmat Victor Mihalachi. Cu precizarea că în etapa viitoare FCM Dorohoi va întâlni în deplasare pe Rapid CFR Suceava, iată şi celelalte rezultate din prima etapă a Seriei I: Săgeata Năvodari – ACS Berceni 2-1, Farul Constanţa – Rapid CFR Suceava 1-1, Gloria Buzău – SC Bacău 2-1, FC Voluntari – Academica Argeş 0-1. (Gabriel BALAŞA)