Concordia Chiajna – Politehnica Iaşi 3-6 a fost „fluier final” pentru Alexandru Tudor

Written on:decembrie 17, 2018

Într-un decor hibernal, completat de o ninsoare abundentă, partida Concordia Chiajna – Politehnica Iaşi a fost uvertura etapei a XX a din Liga I de fotbal. Disputat în seara de vineri 14 decembrie, meciul a avut şi o particularitate aparte dat fiind faptul că a însemnat „fluierul final” pentru centralul bucureştean Alexandru Tudor (foto), arbitrul care, la cei 47 de ani, a adunat cele mai multe partide, 381, conduse în primul eşalon fotbalistic al României. Mai multe chiar şi decât celebrii Nicolae Rainea şi Ion Crăciunescu. În semn de recunoştinţă, la începutul partidei cu ieşenii, oficialii Chiajnei i-au oferit celui cunoscut şi sub porecla de „Brad Pitt” o plachetă şi un buchet de flori. După care, cu antrenorul Flavius Stoican în tribune, încă suspendat după partida cu FC Botoşani, echipa moldavă a început duelul fotbalistic coordonaţi de pe margine de secundul Adrian Kerszy. Reamintim că în tur, în Dealul Copoului, scorul a fost 3-0 pentru Poli Iaşi. Şi în min.4 Andrei Cristea deschide scorul în urma unui şut de la şapte metri în urma unei pase excelente primite de la Flores. Nici nu şi-au revenit bine jucătorii gazdă că în min.8 Moussa Sanoh (foto) marchează pentru 2-0, exact din acelaşi loc de unde colegul Cristea punctase pentru primul gol. Ninsoarea se înteţeşte, verdele gazonului sintetic al Chiajnei se transformă într-un covor alb, ieşenii se mai relaxează şi în min.21 Ovidiu Marc reduce din handicap şi înscrie cu capul pentru 1-2. Prin min.38 ieşeanul Cristea îşi trece în cont şansa majorării scorului, dar portarul Caparco respinge spectaculos de sub transversala porţii Concordiei. Drept pentru care 1-2, la o temperatură de minus trei grade Celsius, este rezultatul care a îngheţat la pauză pe tabela de marcaj dintr-un stadion dezolant de gol. La trei minute de reluarea meciului, costaricanul Dylan Flores ridică scorul la 3-1 în urma unui şut de senzaţie de la 15 metri. Cei care domină partida sunt tot jucătorii oaspeţi şi în min.55, în urma unei faze insistente de atac Sanoh îşi trece în cont „dubla” şi înscrie pentru 4-1, spre disperarea lui Dorinel Munteanu, tehnicianul Concordiei, care se vedea în faţa celei mai umilitoare înfrângeri din cariera sa de antrenor. Iar în min.57 este rândul lui Andrei Cristea să realizeze „dubla” care înscrie pentru 5-1 cu un şut de la 20 de metri. Paradoxal, golul dă aripi tot jucătorilor moldavi care, preţ de vreo patru minute, ridiculizează apărarea adormită a gazdelor şi ratează majorarea scorului din toate poziţiile. Min.62 aduce primul cartonaş galben al meciului, cel sancţionat fiind Gorobsov de la gazde. Pe fondul unui pas înapoi al Politehnicii, Concordia reuşeşte o palidă trezire. Astfel că în min.64 Ovidiu Marc realizează „dubla” şi reduce scorul la 2-5. Trei minute mai târziu, în urma execuţiei unui corner, Alexandru Albu se înalţă superb dintr-un buchet de fundaşi ieşeni şi înscrie golul trei al Concordiei. În min.72 se produce prima schimbare în tabăra oaspeţilor, locul lui P. Petre fiind luat de Chelaru, iar în min.73 centralul Tudor distribuie rapid şi justificat două cartonaşe galbene, pentru Ropotan de la gazde şi lui Flores de la oaspeţi. În min.76 este operată a doua schimbare la Poli, locul lui Sanoh fiind luat de Zaharia, iar în min.87 Flores îi lasă locul lui Mihăescu. Centralul Alexandru Tudor indică trei minute de prelungire iar în primul dintre acestea Platini închide „definitiv şi irevocabil” tabela de scor: Concordia Chiajna – Politehnica Iaşi 3-6. Temerile simpaticului Dorinel Munteanu s-au adeverit: ieşenii i-au administrat cea mai severă înfrângere din cariera sa de antrenor. Tocmai lui, antrenorul care în 2011 câştiga cu Oţelul Galaţi  titlu de campioană a României, onoare pe care nici o echipă din zona Moldovei nu a mai avut-o până în prezent… (Gabriel BALAŞA)