Aerostar Bacău a obţinut prima victorie în Liga a doua

Written on:septembrie 18, 2018

La sfârşitul săptămânii trecute s-au disputat partidele etapei a VII a din liga secundă de fotbal, rundă încheiată cu următoarele rezultate: CS Mioveni – Energeticianul 2-1, Daco Getica Bucureşti (fosta Juventus Bucureşti) – Chindia Târgovişte 2-2, Farul Constanţa – Metaloglobus Bucureşti 1-2, Dacia Unirea Brăila – Pandurii Târgu Jiu 0-4, Ripensia Timişoara – CS Baloteşti 2-1, UTA Arad – Academica Clinceni 0-1, Aerostar Bacău – Luceafărul Oradea 3-1, ACS Poli Timişoara – Sportul Snagov 3-2. Din punct de vedere moldav, vestea bună este că nou promovata Aerostar Bacău a reuşit, în sfârşit, să obţină prima victorie în Liga 2 contra bihorenilor de la Luceafărul Oradea într-o partidă în care antrenorul Cristi Popovici a mizat pe următoarea formulă băcăuană: Potcoavă – Mihălăchioae, Alin Mutu, Mihăeş(cpt.), Chirilescu, Sahru (min.90 A. Gavrilă), I. Chirilă, Căinari (min.80 Adăscăliţei), Hurdubei, Vraciu, Buhăcianu (min.85 A. Pavel). Primul gol băcăuan a fost marcat de Adrian Hurdubei în min.11, după care, în min.23, Valentin Buhăcianu a majorat rezultatul la 2-0 pentru ca în min.36 Cătălin Vraciu să înscrie pentru 3-0. Rezultatul la pauză, 3-1, a fost stabilit de oaspeţi în min.45 prin Paul Mitrică. În repriza secundă nu se mai întâmplă nimic spectaculos şi scorul final rămâne 3-1 pentru echipa moldavă. În clasamentul Ligii a doua, primul loc este ocupat de Academica Clinceni cu 18 puncte, golaveraj 22-3, urmată pe locul secund de Sportul Snagov cu 17 puncte. În urma victoriei cu Luceafărul Oradea, Aerostar Bacău a părăsit poziţia de „lanternă roşie” şi a urcat pe locul 17 cu 4 puncte, golaveraj 10-14. (G. BALAŞA)