Victorie botoşăneană în Banat

Written on:April 16, 2018

În ultima partidă din cadrul etapei a V a din turneul play out, disputată luni 16 aprilie, FC Botoşani a învins cu 1-0 la ACS Poli Timişoara, echipa bănăţeană fiind antrenată de Leo Grozavu, fostul antrenor al botoşănenilor. Pentru meciul cu timişorenii, antrenorul de la FC Botoşani, Costel Enache, a trimis în teren următoarea formulă de start:Cobrea – Dumitraş, Plămadă, Burcă, Acsinte, Oaidă, Cucu, Moruţan, Rodriguez, Golofca, Axente iar după pauză au mai evoluat Chitoşcă, Serediuc şi L. Fulop. După un 0-0 la pauză, unicul gol al meciului, aducător de trei puncte, a fost marcat de Mircea Axente (foto) în min.61 în urma unei pase excelente trimisă de Golofca. În urma acesti victorii, FC Botoşani rămâne pe locul 2 al clasamentului play out, cu 28 de puncte, golaveraj 2-1. (G.B.)