Victorie botoşăneană făcută cadou de arbitrul gălăţean Cojocaru

Written on:August 25, 2014

fotbal bt 1 copyAproximativ trei mii de spectatori au luat loc duminică 24 august în tribunele Municipalului botoşănean pentru a asista la partida FC Botoşani – Universitatea Cluj, meci contând pentru etapa a V-a din Liga I de fotbal. Ca o surpriză absolută, lovitura de începere a partidei a fost dată de celebrul tenismen Ilie Năstase, vedeta „sportului alb” fiind prezentă la Botoşani la invitaţia lui Cornel Şfaiţer, preşedintele executiv al FC Botoşani, acesta oferindu-i invitatului o plachetă şi un buchet de flori în uralele publicului botoşănean. Şi a început meciul la care a asistat şi o inimoasă galerie clujeană, formată din vreo 30 de chibiţi care au cântat pe toată durata partidei. Debutul partidei este presărat cu dese fragmentări ale jocului, din partea ambelor echipe, cu multe faulturi de joc în urma cărora, în min. 9, clujeanul Calcan vede primul cartonaş galben acordat de centralul Adrian Cojocaru din Galaţi, iar opt minute mai târziu este rândul botoşăneanului Acsinte să primească tot cartonaş galben. Şi aşa trec primele 20 de minute de joc fără nicio ocazie pe spaţiul ambelor porţi. Abia în min. 35 se consumă prima fază periculoasă a partidei, clujenii expediind o minge reţinută cu siguranţă de portarul Curileac, după care 0-0 este rezultatul înregistrat la pauză. Repriza secundă debutează cu faze alerte la ambele porţi, însă nu dispar durităţile drept pentru care botoşăneanul Batin vede şi el cartonaşul galben. Acelaşi Batin ratează în min. 71 o imensă ocazie de deschidere a scorului, spre disperarea totală a tribunelor. Şi vine min. 72 când Batin scapă singur cu portarul Veselovschi, mingea şutată se duce mult peste poartă, iar în cădere portarul clujean îl atinge pe Batin. Iar centralul Adrian Cojocaru arată absolut gratuit punctul cu var, penalty pentru FC Botoşani. Lovitura este executată cu siguranţă de Gabriel Vaşvari şi 1-0 pentru FC Botoşani. În min. 77 portarul Curileac are un  reflex senzaţional şi scoate o minge grea trimisă cu capul de Stoianov aflat în poziţie de offside. În min. 83 Batin mai aduce odată tribunele în pragul disperării şi ratează dintr-o poziţie ideală, singur cu portarul clujean, majorarea scorului. Finalul este incendiar, botoşănenii luptând pentru păstrarea fragilului avantaj, în timp ce oaspeţii au făcut eforturi disperate să egaleze. Din fericire pentru echipa gazdă nu s-a mai produs nicio modificare de scor, nici după cele trei minute de prelungire dictate de centralul gălăţean. Scor final FC Botoşani – U Cluj 1-0 şi botoşănenii urcă pe locul 5 în clasamentul Ligii I cu 9 puncte, golaveraj 4-7, după trei victorii consecutive, toate obţinute cu scorul de 1-0. Menţionăm că până la închiderea ediţiei nu se disputase meciul CFR Cluj – Gaz Metan Mediaș. Ca o curiozitate, pentru amatorii de statistici, în sezonul trecut, la debutul pe prima scenă fotbalistică a României, după primele cinci etape, în urma frumoasei victorii obţinute la Poli Timişoara, FC Botoşani ocupa locul 2 cu 11 puncte, golaveraj 6-3. Iată lotul botoşănean rulat de antrenorul Leo Grozavu în partida cu „şepcile roşii”: Curileac, Acsinte (cpt.), Homei, Tincu, Ngadeu, Danci, Vaşvari, Ianc (min. 46 Croitoru), Quenten, Batin (min. 84 Rousel) Ivanovici (min. 46 Svichi). La finalul partidei, tehnicianul Leo Grozavu a declarat: ”Suntem obișnuiți cu suferința în ultima perioadă dar și bucuria e mai mare atunci când suferi. Nu a fost o partidă spectaculoasă, dar ne bucurăm foarte tare de cele trei puncte, am reușit să legăm trei victorii în serie ceea ce este foarte important pentru noi și sperăm ca prin punctele pe care le acumulăm în clasament să devenim și mai încrezători în forțele noastre și să fim acea echipă care poate să joace mult mai bine decât a făcut-o și azi. Trei de 1–0 italiene, ce pot spune, importante sunt punctele, ne bucurăm că am reușit să urcăm în clasament. Nu a fost ușor, tensiunea își spune de multe ori cuvântul și pe bancă și în teren dar ne bucurăm că am câștigat. Felicit jucătorii care au făcut un efort extraordinar, merită felicitările noastre, ale tuturor, cu prisosință. Nu vom merge în excursie la Târgu Mureș, vom încerca să scoatem maximul posibil, sper să și reușim, ne dorim cu toții”. Din tabăra finanţatorilor, Valeriu Iftime, preşedintele FC Botoşani, a recunoscut că nu a fost penalty şi a spus: „Ei au avut în trecut noroc cu noi, în campionatul trecut. Trebuia să se întoarcă. În prima repriză nu am jucat. Nici ei nu au jucat. Credeam că Universitatea Cluj este o echipă mai bună. După câte mă pricep, eu zic că nu a fost 11 metri. Sunt greşeli omeneşti. În niciun caz nu poţi spune că arbitrul a ţinut cu noi. Trăim cu tensiunea în pioneze până în minutul 93. Avem 9 puncte în cinci etape şi suntem echipa pe care o dorim noi. La Tg. Mureş e o încercare adevărată”. La rândul său Cornel Şfaiţer a menţionat că: „Este o victorie preţioasă, trei puncte foarte importante. În campionatul trecut Lemnaru ne-a marcat trei goluri din două ocazii. Astăzi am avut şansă noi. U. Cluj este o echipă bine organizată care s-a apărat foarte bine. A fost o etapă interesantă. Nicio echipă nu mai este favorită. Toate echipele vor ceda puncte în acest campionat. Îmi doresc enorm de mult să învingem Dinamo şi sperăm să fie o sărbătoare. Vom juca în premieră la ora 21.00 pe Municipal. O să mă bucur cel mai mult dacă batem Dinamo. FC Botoşani poate obţine rezultate cu oricare echipă. Putem crea surprize”. Altfel spus, pentru FC Botoşani vin două meciuri de foc, etapa viitoare în deplasare la ASA Tg. Mureş, după care în etapa a VII-a, pe 13-14 septembrie, la Botoşani va veni Dinamo Bucureşti când partida se va juca, în premieră absolută pentru fotbalul botoşănean, în nocturnă. (Gabriel BALAŞA)