Umilinţă petrolistă cu penalty ratat în ultimul minut de joc

Written on:March 1, 2015

fc botosani petrolulAproximativ 5.000 de spectatori au luat loc în tribunele Municipalului botoşănean, în seara zilei de 27 februarie, pentru a asista la partida FC Botoşani – Petrolul Ploieşti din cadrul etapei a XIX a a Ligii I de fotbal. Visul suporterilor botoşăneni a fost să vadă o victorie a echipei locale pentru a se întrerupe şirul înfrângerilor în faţa “lupilor galbeni”. Nu a fost să fie pentru că în acea seară Dumnezeu a fost din nou petrolist iar centralul Alexandru Tudor a fost… Brad Pitt. Pentru meciul cu prahovenii, tehnicianul botoşănean Leo Grozavu a rulat următorul lot: Curileac, Patache, Ngadeu, Tincu, Acsinte, Vașvari, Croitoru (min. 83 Danci), Roșu (min. 62 Codoban) Hadnagy (min. 67 Ngankam), Fulop și Martinus. Începutul de partidă a fost favorabil echipei botoşănene care şi-a creat două bune ocazii prin Roşu şi Croitoru. Abia în min. 14 a venit primul şut spre poartă al oaspeţilor care începuseră să-i “controleze” tot mai des pe jucătorii gazdă la picioare, drept pentru care controversatul Alexandru Tudor le-a arătat în prima repriză petroliştilor trei cartonaşe galbene. 0-0 a fost scorul la pauză şi speranţele unei victorii botoşănene încă pluteau în aerul răcoros al nopţii de februarie. Doar că la un minut de la reluarea meciului, fix în min. 46, centralul bărbos arată implacabil punctul cu var în urma unui presupus henţ în careu al lui Acsinte. Degeaba a încercat fundaşul botoşănean să-i arate centralului urma lăsată de minge pe umăr, Tudor a rămas rece şi… arogant. Lovitura de pedeapsă a fost executată puternic şi precis de Teixeira şi petroliştii preluau conducerea, pentru a patra oară într-un meci cu FC Botoşani în Liga I. În min. 73 găzarul Filip vede al doilea galben şi Petrolul rămâne în zece jucători. Nici eforturile depuse de Andrei Patache, cel mai bun jucător botoşănean al partidei, nu au modificat tabela de marcaj, pentru că Fulop, Croitoru, Quenten erau departe de forma bună necesară unei confruntări de clasă cu Petrolul. Partida a fost prelungită cu patru minute iar în ultimul minut al prelungirilor centralul Tudor a dictat penalty clar pentru FC Botoşani, în urma unui fault în careu asupra ciocolatiului Quenten. A fost momentul blestemului total pentru echipa gazdă pentru că Gabriel Vaşvari (foto) a tras execrabil iar portarul Petrolului a apărat. Tocmai Vaşvari, golgheterul echipei botoşănene şi care în cariera lui de fotbalist nu a ratat nici un penalty! ”În unele momente i-am dominat. Nu doresc la nimeni să fie în pielea mea, un fotbalist când ratează un penalty când echipa e condusă…, îmi pare rău că a fost azi, îmi pare rău, îmi cer scuze colegilor mei care au luptat, îmi pare rău că mi s-a întâmplat mie. Asta e, trebuia să vină și momentul acesta. A fost ceva de la mine, nu pot să dezvălui ce s-a întâmplat. Nu vreau să comentez asta, eu am stilul meu de a bate penaltyuri. Băieții au fost alături de mine, sunt și ei fotbaliști și știu ce înseamnă să ratezi, au fost alături de mine. Eu chiar am crezut că putem da gol. Acest moment nu are de ce să mă doboare”, a spus necăjit Gabriel Vaşvari la finalul partidei. Şi în urma acestei înfrângeri, FC Botoşani rămâne pe locul 7 al clasamentului cu 28 de puncte, golaveraj negativ 23-25, iar în etapa următoare, cu nr. 20, echipa va juca în deplasare la Astra Giurgiu, după care în etapa nr. 21 vor reveni pe teren propriu pentru a juca cu amărâţii de la Oţelul Galaţi. (Gabriel BALAŞA)