Super spectacol fotbalistic la Botoşani

Written on:August 30, 2016

bt fc matuleviciusFinalul etapei a VI a s-a produs luni seara pe Municipalul botoşănean unde FC Botoşani a întâlnit pe ASA Târgu Mureş într-o partidă interzisă cardiacilor. Pentru că în min.19 Zicu a deschis scorul şi i-a adus pe oaspeţi în avantaj, contrar cursului jocului. Mai mult, în min.39 Matei dublează avantajul mureşenilor la 2-0, spre disperarea celor aproximativ 3.000 de spectatori din tribune. Gura de oxigen botoşăneană avea să vină în minutele de prelungire ale primei reprize când Mihai Bordeianu şutează senzaţional de la 20 de metri şi stabileşte scorul la pauză, FC Botoşani – ASA Tg. Mureş 1-2. La pauză intră brazilianul Willie Barbosa care îşi trece în cont debutul în Liga I. Muştruluiţi consistent la pauză de antrenorul Leo Grozavu, jucătorii botoşăneni controlează tot mai bine jocul în repriza secundă, iar în min.65 Cătălin Golofca restabileşte egalitatea, în urma unui lob de la 25 de metri. Tribunele explodează în min.73 când Herghelegiu centrează impecabil de pe partea dreaptă iar Deivydas Matulevicius (foto) reia imparabil cu capul pentru 3-2, aducând prima dată pe FC Botoşani în avantaj. În min.88, acelaşi lituanian Matulevicius scapă singur şi şutează năprasnic de la 18 metri pentru 4-2, scor final. Iată şi formaţia botoşăneană rulată de tehnicianul Leo Grozavu Iliev – Dimitrov, Miron, Plămadă, Muşat , Golofca (min.84 L. Fulop), Vaşvari, Bordeianu (min.58 Herghelegiu), Astafei, Roman (min.46 Barbosa), Matulevicius. În urma acestui rezultat, FC Botoşani a urcat pe locul 4 al clasamentului Ligii I, cu 10 puncte, golaveraj 14-9. Menţionăm că aceasta a fost prima victorie botoşăneană în Liga I asupra târg mureşenilor. (Gabriel BALAŞA)