Steaua Bucureşti revine pe Municipalul din Botoşani

Written on:September 6, 2016

BT FC Willie Barbosa netProfitând de pauza competiţională a Ligii I, FC Botoşani şi-a programat, vineri 2 septembrie, un joc amical cu formaţia de prima divizie FC Zaria din Republica Moldova, partidă în care antrenorul Leo Grozavu a folosit jucătorii care au evoluat mai puţin în acest sezon şi cei transferaţi de curând. Rezervele botoşănene au început bine partida şi în minutul 16 au reuşit să deschidă scorul, brazilianul Willie Barbosa (foto) marcând cu un şut la colţul lung. După deschiderea scorului botoşănenii au fost cei cu posesia iar basarabenii cu ocaziile. Oaspeţii au avut două ocazii mari de gol dar Albuţ s-a remarcat prin intervenţiile sale. După pauză, Leo Grozavu a trimis în teren toţi jucătorii pe care îi avea pe bancă, inclusiv unii jucători de bază precum Vaşvari, Plămadă, Bordeianu, Golfca sau Roman, plus Tîrnoveanu, venit în probe. Cu o parte dintre titulari în teren, FC Botoşani a dominat jocul dar fără mari ocazii de gol. În prelungiri, oaspeţii au reuşit să marcheze dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Chiar dacă a fost un meci amical, Leo Grozavu s-a agitat pe margine, la fel ca într-o  partidă oficială de campionat. Iată lotul botoşănean rulat de tehnicianul botoşănean în meciul cu bălţenii: Albuţ (min.46 Avram) – Patache (min.61 Plămadă), Burcă, Ichim, Popovici, Cucu (min.55 Bordeianu), Greu (M. Roman), Willie (min.61 Vaşvari) – L. Fulop, Herghelegiu (min.61 Golofca), Elek (min.61 Tîrnoveanu). Iar următoarea partidă a FC Botoşani, de data asta oficială, este una de zile mari. Pentru că pe Municipalul botoşănean revine Steaua Bucureşti pentru a juca un meci contând pentru sferturile de finală ale Cupei Ligii Adeplast. Partida va avea loc joi 8 septembrie de la ora 20.30. Reamintim că Steaua a mai fost recent la Botoşani, pe 12 august, când, în cadrul etapei a IV a din campionat, i-a învins pe botoşăneni cu 2-0. (Gabriel BALAŞA)