Spectacol total în optimile Mondialului brazilian

Written on:June 30, 2014

cm 2014Duelul Brazilia – Chile a deschis faza optimilor din Cupa Mondială braziliană, spectacolul oferit de cele două echipe sud americane fiind sublim. Micuţa echipă chiliană a rezistat 120 de minute în faţa Braziliei, scorul fiind 1-1, după care a urmat nemiloasa loterie a penalty-urilor. Epuizaţi peste măsură, Chile a ratat de două ori şi a netezit drumul brazilienilor spre sferturile de finală. În cea de-a doua confruntare sud americană Columbia a învins Uruguay cu 2-0 în timpul regulamentar de joc şi s-a calificat în sferturile de finală, fază în care va întâlni pe 4 iulie de la ora 23.00 pe Brazilia. A treia partidă din optimi a fost una de infarct, nerecomandată cardiacilor. Olanda – Mexic 2-1 a fost meciul rezistenţei totale şi a unor frustrări olandeze generate de un arbitraj defectuos. Mexicanii au deschis scorul iar „portocala mecanică” a câştigat pe final de meci marcând două goluri senzaţionale. În al patrulea meci din optimi Costa Rica a îngenuncheat Grecia după un meci la fel de frumos ca şi primele trei. Costa Rica a marcat prima, avea victoria la îndemână după timpul regulamentar de joc, dar grecul Socratis a decis prelungiri înscriind în min. 91. 1-1 a fost şi după 120 de minute, astfel că a fost nevoie de lovituri de la 11 metri. Loteria penalty-urilor a dat câştiga de cauză norocoşilor costa ricani care au eliminat o Grecie bătăioasă dar ghinionistă. Aşadar Olanda – Costa Rica va fi ultimul sfert de finală care se va disputa pe 5 iulie de la ora 23.00. După închiderea ediţiei s-au disputat optimile: Franţa – Nigeria, Germania – Algeria, Argentina – Elveţia şi Belgia – Portugalia. (G.B.)