Scor de neprezentare: Rapid CFR Suceava – FCM Dorohoi 3-0

Written on:September 6, 2014

Fotbal BT copyLa finele săptămânii trecute s-a disputat etapa a doua din cadrul Ligii secunde de fotbal. În seria I, pe stadionul Areni din Suceava, aproximativ o mie de spectatori au asistat la partida dintre localnicii de la Rapid CFR şi nou promovata FCM Dorohoi. Într-un decor sublim de toamnă, duelul suceveano-botoşănean a fost un spectacol fotbalistic condus la centru de arbitru constănţean Dragoş Teodor. Iată cele două echipe utilizate de antrenorii Bogdan Tudoreanu respectiv Vespazian Colban, pe parcursul întregii partide: Rapid CFR Suceava – Roheţki, D. Bălan, Velescu, Plecanciuc, Semeghin (min. 62 Marinkovici), Gheorghiciuc, G. Apostol, Sumanariu, Bâgu, M. Negru (min. 46 Sfrijan) şi M. Matei; FCM Dorohoi – Prisacă, Vlaicu, Cososchi, Atudorei, Ursachi, Orăşanu (min. 88 G. Luca), Ghiviziu, Vrabie, E. Sandu, Barabaş (min. 46 Mateiuc) şi Grumezescu (min. 62 Natan). Meciul debutează echilibrat, cu ocazii la ambele porţi dar cei care deschid scorul sunt sucevenii. În min. 36 Marius Matei, fost jucător la FC Botoşani, înscrie cu capul din zece metri în urma unei centrări perfecte venită de pe partea dreaptă. Cu patru minute înainte de finalul primei reprize, Negru majorează avantajul gazdelor şi stabileşte scorul la pauză, 2-0 pentru Rapidul de Suceava. Cea mai mare ocazie a reprizei secunde a aparţinut gazdelor, în min. 55 Matei trimiţând mingea în transversala porţii apărate de Prisacă. În min. 70 Sumanariu stabileşte scorul final, unul de neprezentare pentru dorohoieni, Rapid CFR Suceava – FCM Dorohoi 3-0. Iată şi celelalte rezultate consemnate în etapa a doua în Seria I: CS Baloteşti – Săgeata Năvodari 0-1, CSM U Slobozia – CF Brăila 0-0, SC Bacău – Farul Constanţa 2-2, Academica Argeş – Gloria Buzău 3-0 şi ACS Berceni – FC Voluntari 1-3. După două etape, primele două poziţii în clasamentul Seriei I sunt ocupate de Academica Argeş şi Săgeata Năvodari, ambele echipe cu câte şase puncte, în timp ce pe ultimele patru locuri, fără nici un punct, se află formaţiile din: Berceni, Bacău, Voluntari şi Baloteşti. Etapa a treia, programată pentru sâmbătă 13 septembrie, are următorul orar în Seria I: CS Baloteşti – ACS Berceni, Săgeata Năvodari – Unirea Slobozia, CF Brăila – Rapid CFR Suceava, FCM Dorohoi – ASC Bacău, Farul Constanţa – Academica Argeş și Gloria Buzău – FC Voluntari. Precizăm că pe 9 septembrie, de la ora 16.30, se dispută 14 partide din Turul 5 al actualei ediţii a Cupei României, tur în care se vor juca şi două partide moldave: Aerostar Bacău – SC Bacău şi Cetatea Tg. Neamţ – Rapid CFR Suceava. (Gabriel BALAŞA)