Rezultate remarcabile ale sportivilor de la DAO Botoşani

Written on:May 20, 2018

În perioada 12 – 13 mai, în municipiul Roman din judeţul Neamţ, s-a desfăşurat a  XXVIII-a ediţie a Campionatului Naţional de Qwan Ki Do, competiţie rezervată sportivilor juniori şi seniori. Manifestarea a reunit 250 luptători la probele tehnice de thao quyen, 250 de sportivi la probele de luptă competiţională de song dau  şi 50 de arbitri de la 28 de cluburi din 16 oraşe ale României. Printre competitori s-a numărat şi clubul Sportiv DAO Botoşani care a fost reprezentat de sportivi la majoritatea probelor competiţionale obtinând dupa cele două zile de concurs rezultate foarte bune. La proba tehnică de Thao Quyen, categoria de vârstă 13-15 ani feminin debutanti – 1 cap albastru, Ștefănica Străchinariu s/a clasat pe locul I, iar la categoria de vârstă 18 – 39 ani mixt grade Sincron, sportivii botoșăneni  Vasile Ciobanu, Bogdan Ignat și Andreea Mănescu s-au clasat pe locul III. La categoria peste 40 ani masculin grade, Dănuț Turansche s.a poziționat pe locul III, în timp ce la categoria peste 40 ani feminin Mirela Anisie a ocupat locul II. La proba de Song Dau- proba de luptă competițională, categoria 16-17 ani masculin grade, echipa formată din Vlad Dorohonceanu și Teodor Huștiuc Teodor s-a clasat pe locul I, iar la categoria 18-39 ani feminin grade, duetul Andreea Mănescu Andreea – Anamaria Avarvarei a ocupat locul III. Rezultate bune au mai obținut sportivii Jâjâie Florin și Vlad Onuța care, la categoria 18-39 ani masculin centuri negre, s-au clasat pe locul III, Iar la categoria peste 40 masculin grade individual Dănuț Turansche a obținut locul I. (G.B.)