Recital de goluri botoşănene pe malul Begăi

Written on:August 20, 2016

bt fc victoras alistar netJoi 18 august, de la ora 18.30, la Timişoara s-a disputat partida Poli Timişoara – FC Botoşani, meci restanţă din prima etapă a actualei ediţii de campionat. Echipa botoşăneană a făcut un meci de zile mari reuşind să învingă cu 5-0, realizând prin această victorie un cadou bine meritat antrenorului Leo Grozavu care pe 19 august îşi serbează ziua de naştere. Scorul a fost deschis de Istvan Fulop în min.6, în urma executării unei lovituri libere, pentru ca în în min.12 Golofca să majoreze rezultatul şi să stabilească scorul la pauză, 2-0 pentru FC Botosani. În min. 48 Victor Astafei (foto) înscrie, în urma unei pase de I. Fulop, acesta din urmă realizând dubla în min.52. Ultimul gol al partidei a fost marcat de Lorand Fulop, fratele mai mic al lui Istvan, din penalty în minutul doi al prelungirilor. Iată şi echipa botoşăneană câştigătoare pe care a mizat tehnicianul Leo Grozavu: Iliev – Miron, Ichim, Plămadă, Dimitrov, Fulop (min.56 Patache), Bordeianu, Popovici, Astafei (min.66 Matulevicius), Golofca, Greu (min.81 L. Fulop) În urma acestei victorii, FC Botoşani urcă pe locul 6 al clasamentului Ligii I, cu 6 puncte, golaveraj 10-7. Următoarea partidă a FC Botoşani va avea loc în seara zilei de luni 22 august la Gaz Metan Mediaş. (G.B.)