Rapid Bucureşti și CSMS Iași s-au calificat în optimile Cupei Ligii la fotbal

Written on:July 17, 2014

Fotbal BT copyMiercuri seara s-au jucat două meciuri preliminare pentru calificarea în optimile noii competiții, Cupa Ligii la fotbal. În prima partidă Rapid București a învins cu 1-0 pe CSU Craiova, gol Ciolacu în min. 52. În cel de-al doilea meci, tot al noilor promovate în prima ligă, CSMS Iași a câștigat cu 2-0 în fața celor de la ASA Târgu Mureș, golurile ieșenilor fiind marcate de Alexandru Crețu și Liviu Mihai în minutele 39 și 86. Așadar iată programul complet al optimilor Cupei Ligii: FC Viitorul Constanța – FC Botoșani (vineri 18 iulie ora 18.00), FC Braşov – Astra Giurgiu (vineri 18 iulie ora 21.00), Oţelul Galaţi – Ceahlăul Piatra Neamţ (sâmbătă 19 iulie ora 18.00), Rapid Bucureşti – Steaua Bucureşti (sâmbătă 19 iulie ora 21.00), CSMS Iaşi – CFR Cluj (duminică 20 iulie ora 18.00), Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti (duminică 20 iulie ora 21.00), Gaz Metan Mediaş – Pandurii Tg. Jiu (luni 21 iulie ora 18.00) şi Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti (luni 21 iulie ora 21.00). Sferturile de finală ale Cupei Ligii au fost programate pe 13 decembrie, semifinalele tur-retur pe 17 februarie și 11 martie 2015, iar finala competiției se va juca pe 20 mai 2015. (Gabriel BALAȘA)