Premieră istorică: FC Botoşani s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal

Written on:March 16, 2018

O seară magică pentru fotbalul din Moldova s-a derulat marţi 13 martie pe stadionul Municipal din Botoşani. Pentru că în cadrul ultimului sfert de finală din actuala ediţiei a Cupei României FC Botoşani şi CSM Poli Iaşi au oferit celor aproximativ 800 de spectatori, printre aceştia fiind şi o micuţă galerie ieşeană de vreo 50 de suporteri, un meci de povestit nepoţilor. Iată şi eroii celor două formaţii care au înfruntat ploaia şi au purtat o luptă aprigă pentru calificarea în semifinalele prestigioasei competiţii: FC Botoşani, antrenată de Costel Enache, a rulat următorul lor: Pap – Ungurușan, Burcă, Miron, Acsinte, Oaidă (min.107 Moruțan), Tincu, Roman, Achim (min.74 Cucu), Golofca, Golubovic (min.107 Axente), în timp ce CSM Poli Iaşi, antrenată de Flavius Stoican, s-a prezentat cu: Rusu – Bosoi, Frăsinescu, Cioinac, Bădic (min.97 Zaharia), Chelaru, Qoka, Platini, Jo (min.83 Sin), Mendes (min.74 A. Cristea), Kizito (min.90 Jagodinskis). Prima repriză a fost alertă, cu faze fierbinţi la ambele porţi, însă fără urmări pe tabela de marcaj, drept pentru care după 45 de minute de joc scorul a fost alb, 0-0. În partea a doua a timpului regulamentar de joc iniţiativa aparţine mai mult botoşănenilor care nu reuşesc să introducă „obiectul  muncii” în poarta ieşenilor. Când toată lumea se pregătea de prelungiri, în min.88 Bojan Golubovic reuşeşte deschiderea scorului şi provocarea unui extaz general în tribune. Însă bucuria gazdelor a fost scurtă, pentru că numai după un minut „vulpoiul” Andrei Cristea, abia introdus în teren, restabileşte egalitatea şi trimite partida în prelungiri, 1-1 fiind scorul după 90 de minute de joc. La trei minute de la reluarea jocului, în min.93, centralul George Găman arată punctul cu var în urma unui fault asupra botoşăneanului Cucu. Penalty-ul este executat cu precizie de Mihai Roman care ridică scorul la 2-1 pentru FC Botoşani, rezultat înregistrat la finalul primei reprize de prelungiri. La scurt timp de la debutul celei de-a doua reprize de prelungiri, adică prin min. 106 Andrei Cristea realizează „dubla” şi restabileşte egalitatea, 2-2. Pe fondul unei dominări tot mai evidente a gazdelor, în min.110 Roman este faultat de portarul Rusu şi centralul Găman acordă din nou penalty pentru echipa botoşăneană. Lovitura este executată cu sânge rece de Mircea Axente care ridică scorul la 3-2, rezultat care se va menţine până la final şi care califică, în premieră istorică, pe FC Botoşani în semifinalele Cupei României la fotbal. Bucurie fără margini în tribune şi pe banca tehnică botoşăneană într-o seară magică de martie, tristeţe în tabăra ieşeană care este consolată doar cu ideea că joacă în turneul play off, adică la masa bogaţilor. Tragerea la sorţi a semifinalelor Cupei României are loc miercuri 14 martie, la ora prânzului, iar celelalte semifinaliste sunt: CS U Craiova, Gaz Metan Mediaş şi Hermannstadt Sibiu. (Gabriel BALAŞA)