Politehnica Iaşi a rămas corigentă în faţa Universităţii Craiova

Written on:November 4, 2018

Umilită de nou promovata Hermannstadt pe teren propriu în etapa a XIII a, eliminată pe acelaşi gazon de Viitorul Constanţa din Cupa României, Politehnica Iaşi a abordat în etapa nr.14, tot pe propriul teren, partida cu Universitatea Craiova cu noi intenţii optimiste. Însă afundarea în subsolul clasamentului Ligii I pare să afecteze serios psihicul jucătorilor ieşeni cărora nici optimismul antrenorului Flavius Stoican (foto) nu pare să le mai fie de folos. Iar garnitura ieşeană, D. Rusu – L. Rus, Mihalache, Frăsinescu, Panțîru, Qaka, Cioinac, Sanoh, D. Flores (min.46 Bădic), Platini (min.58 Enoh) A. Cristea (min.73 Ndongala), a fost una a neputinţei totale în meciul cu U Craiova. Şi cum o nenorocire nu vine niciodată singură, faza petrecută în min.10 al partidei avea să-şi pună serios amprenta pe toată desfăşurarea jocului. Năbădăiosul Laurenţiu Rus îi aplică un pumn în zona gâtului olteanului Valentin Mihăilă şi centralul Andrei Chivulete îi arată “roşul” din prima ieşeanului, care este eliminat lăsându-şi echipa în zece jucători. Iar cel agresat este luat cu ambulanţa şi dus la Urgenţa ieşeană în timp ce coechipierul său Martici îngenunchează pe gazonul verde şi rosteşte, cu ochii în lacrimi, rugăciuni de salvare. În atare condiţii, tehnicianul Devis Mangia este nevoit să-l introducă, în locul celui agresat, pe Fedele. Din fericire Mihăilă şi-a revenit parţial, fiindu-i aplicată o proteză în zona gâtului. Din cauza incidentului, prima repriză este prelungită cu vreo patru minute şi se încheie cu 0-0. La două minute de la reluarea partidei începe iureşul oltenesc. În min. 47 Bancu centrează perfect de pe partea stângă şi Alexandru Mateiu deschide scorul pe “Emil Alexandrescu”. Şase minute mai târziu, Alexandru Mitriţă face o cursă solitară de vreo 20 de metri după care şutează năprasnic de la 18 metri şi ridică scorul la 2-0 pentru urmaşii Olteniei Eterna Terra Nova, asta pentru ca Ilie Balaci, Costică Ştefănescu, Zoly Crişan şi alţi granzi ai Craiovei să-şi doarmă liniştiţi somnul de veci. Prin minutele 62 şi 63 aceeaşi olteni Mateiu şi Mitriţă ratează ocazii bune de majorare a scorului iar în min.68 Fedele trimite mingea în bara ieşeană, în urma executării unei lovituri libere. Două minute mai târziu, fix în min.70, Mitriţă îl găseşte foarte bine pe Elvir Koljic care înscrie pentru 3-0 şi pecetluieşte scorul final. Iar la final de partidă, vizibil decepţionat, tehnicianul Flavius Stoican glăsuieşte: “A fost o partidă nereușită, dar am jucat în inferioritate și asta și-a pus amprenta asupra jocului nostru. A fost un cartonaș roșu pe merit acordat lui Rus. Să sperăm că Mihăilă e bine acum. Rus va fi suspendat, a luat o decizie greșită. Se întâmplă și la case mai mari, nu vreau să vorbesc despre gestul lui, dar cu siguranță urmează să fie pedepsit. Această stare de nervozitate s-a acumulat din cauza ultimelor rezultate. E mult stres și nu ne mai găsim cadența. Se adună frustare, se adună supărare, dar trebuie să strângem rândurile”. Nu prea am idee cum e cu strânsura de rânduri, cert este că pentru ieşeni vine o iarnă grea, play off-ul e tot mai departe, iar etapa viitoare se anunţă foarte grea. Pentru că sâmbătă 10 noiembrie, de la ora 15.00, se anunţă Astra Giurgiu – Politehnica Iaşi, meci în cadrul etapei a XV a. (Gabriel BALAŞA)