Poli Iasi umilită în Dealul Copoului de nou promovata Hermannstadt

Written on:October 30, 2018

Poli Iaşi – AFC Hermannstadt a fost uvertura etapei a XIII a, partidă disputată în seara de vineri 26 octombrie. Puţini spectatori ieşeni, aproximativ o mie, au fost prezenţi la ora partidei în tribunele stadionului “Emil Alexandrescu”, probabil şi din cauza faptului că întâlnirea s-a produs taman în ziua de Sfântul Dumitru…, iar cei absenţi nu au avut ce regreta. Pentru că garnitura utilizată de antrenorul Flavius Stoican în meciul cu penultima clasată din Liga I a fost una a… murăturilor de toamnă. Iată şi formula de start păguboasă a ieşenilor: Cobrea – Gallego, Frăsinescu, Mihalache, Panţîru – Cioinac, Flores, Platini, Sin – Enoh, Cristea. În deschiderea partidei s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostei glorii a Craiovei Maxima – Oltenia Eterna Terra Nova, Ilie Balaci, trecut în lumea umbrelor pe 21 octombrie 2018 la doar 62 de ani. După care centralul Istvan Kovacs a fluierat startul unui meci al cărui prim sfert de oră a fost anost, fără fotbal, presărat doar cu o mulţime de faulturi rudimentare. În min.18 se produce primul corner al partidei, acesta fiind în favoarea gazdelor, iar lovitura a rămas fără consecinţe pe tabela de marcaj. În min.22 oaspeţii declanşează un atac rapid şi Juvhel Tboumou înscrie după un fault clar asupra lui Frăsinescu, dar infracţiunea nu este sancţionată de centralul Kovacs. 1-0 pentru sibieni care, în min.31, ratează incredibil majorarea rezultatului prin acelaşi sprinţar Tboumou care şutează peste poartă din şase metri,  singur cu portarul Cobrea. Un minut mai tîrziu se acordă primul cartonaş galben al partidei, sancţionatul fiind Serediuc de la Hermannstadt. În min.38 sibienii execută puternic o lovitură liberă, mingea este respinsă greşit de nefericitul Cobrea şi Lucian Dumitru introduce mingea în poarta ieşeană de la trei metri. Scorul devine 2-0 pentru oaspeţi, rezultat care se va menţine şi la pauză, dar şi la final de partidă. Debutul reprizei secunde aduce două schimbări în formaţia ieşeană, locurile lui Panţiru şi Frăsinescu fiind luate de P. Petre şi Qaka, pentru ca în min.62 antrenorul Stoican să fie nevoit să opereze şi ultima schimbare, a ieşit Enoh şi a intrat Bekui. Însă din puncte de vedere a scorului nu s-a mai schimbat nimic, chiar dacă în min.86 A. Cristea a zguduit transversala porţii sibiene. În loc de concluzii? Umilinţă totală pentru moldoveni care nu au jucat nimic în faţa unei strălucitoare şi uimitoare AFC Hermannstadt care, cu Vasile Miriuţă antrenor, obţine la Iaşi prima victorie în deplasare din Liga I! Până la etapa următoare, cu nr.14, prima a returului, când Poli Iaşi va juca pe teren propriu vineri 2 noiembrie de la ora 21.00 cu Universitatea Craiova (in tur 0-0), pe ieşeni îi aşteaptă duelul din optimile Cupei României contra Viitorului Constanţa, meci programat pentru marţi 30 octombrie de la ora 21.45. (Gabriel BALAŞA)