Poli Iaşi învinsă de nou promovata Sepsi

Written on:August 29, 2017

Minune mare s-a petrecut în ultima partidă a etapei a VIII a din Liga I fotbalistică. Taman în Dealul Copoului, Politehnica Iaşi a fost umilită de nou promovata Sepsi OSK Sfântul Gheorghe. După ce s-au jucat cu ocaziile în prima repriză, spre disperarea suporterilor, ieşenii au primit primul bobârnac răzbunător, în urma golului marcat de Claudiu Herea în min.30, 0-1 fiind şi rezultatul la pauză. Golul primit a umblat puternic la psihicul gazdelor care nu au mai reuşit egalarea. Mai mult, în min.84, acelaşi Herea îşi trece în cont „dubla” şi pecetluieşte scorul final, Poli Iaşi – Sepsi OSK Sfântul Gheorghe 0-2. Drept urmare, covăsnenii îşi trec în cont prima victorie în deplasare în Liga I şi îi aşează vreme de vreo două săptămâni pe ieşeni pe locul 8 al clasamentului cu 9 puncte, golaveraj 4-8. Până pe 9 septembrie, ora 18.00, când vor juca la Juventus Bucureşti în cadrul etapei a IX a, Poli Iaşi are timp suficient să-şi lingă rănile şi să cugete adânc la greşelile comise. (G.B.)