Pe 25 iunie super meci: FC Botoșani – Șahtior Donețk

Written on:June 22, 2015

FC Boto ani netSăptămâna trecută FC Botoșani a demarat seria jocurilor amicale în cantonamentul din Austria. În primul meci, echipa botoșăneană, antrenată de Leo Grozavu, a fost învinsă cu scorul de 2-1 de campioana Albaniei, Skenderbeu. Golul botoșănenilor a fost marcat în minutul 45 prin fundașul Florin Plămadă, iar golurile albanezilor au fost marcate de Mateus Lima în minutul 34 și Gerhard Progni în minutul 43. Tehnicianul botoșănean a început partida cu următorul „unsprezece”: Samoilă – Patache, Cordoş, Fl. Plămadă, R. Browne, Vaşvari, Bordeianu, Croitoru, Neziri (jucător aflat în probe), Roman, Batin, iar în repriza secundă au mai evoluat: Tiuț, Avram, Ngadeu, Acsinte, Dimitrov, Roussel şi Hadnagy. În a doua partidă amicală de pe pământ austriac, disputată miercuri 17 iunie, FC Botoşani a jucat contra maghiarilor de la MTK Budapesta iar victoria a revenit cu 1-0 budapestanilor. Sâmbătă 20 iunie, echipa botoşăneană s-a confruntat cu alţi albanezi, Kukesi, locul doi în prima divizie albaneză, iar rezultatul final a fost 2-1 pentru FC Botoşani. Primul gol al botoșănenilor a fost marcat de noul atacant germano-albanez Mergin Neziri, după o centrare perfectă al lui Dimitrov, în minutul 21. În minutul 32 Acsinte a centrat în careu iar Attila Hagnagy (foto în mijloc) a înscris cu capul pentru 2-0 și a stabilit scorul la pauză. În doua repriză antrenorul Leo Grozavu a schimbat mai multi jucători dar nu au mai reușit sa marcheze. În minutul 85 centralul partidei acordă foarte ușor lovitură de pedeapsă pentru Kukesi la o intrare prin alunecare regulamentară al lui Acsinte, albanezii marcând pentru 2-1. FC Botoşania început partida cu: Iliev – Dimitrov, Cordoș, Plămadă, Acsinte, R. Costin, Croitoru, Brata, Neziri, Hadnagy, Martinus, iar în repriza a doua au mai intrat  Avram, Patache, Cucu, Rashid, Batin și Ivanovici. Ultimele două partide amicale din Austria pentru FC Botoşani sunt: 24 iunie, FC Botoşani – Krasnodar (Rusia, locul 3) şi 25 iunie, FC Botoşani – Şahtior Doneţk (Ucraina, locul 2). (Gabriel BALAȘA)