O nouă premieră pentru FC Botoșani în Liga I

Written on:December 14, 2015

bt istvan fulop netEtapa a XXII-a, disputată la finele săptămânii trecute, a adus o nouă premieră pentru FC Botoşani. Pentru prima dată, în cei trei ani de Liga I, echipa botoşăneană a reuşit, în seara de 13 decembrie 2015, victoria împotriva CFR-ului din Cluj. În faţa a aproximativ 4.000 de spectatori, echipa antrenată de profesorului Cristi Pustai a făcut spectacol şi a reuşit să producă a treia victorie consecutivă din actuala ediţie de campionat, după succesele contra echipelor Petrolul Ploieşti şi Pandurii Tg. Jiu. Iată şi formula câştigătoare pe care profesorul Pustai a utilizat-o în „ecuaţia” cu ceferiştii clujeni: Pleşca – Dimitrov, Ngadeu, Miron, Acsinte, Vaşvari, Bordeianu, Quenten (min. 77 Patache), Cabrera (min. 89 Cordoş), Fulop (min. 73 Popovici) şi Hadnagy. Iar marele erou, ca niciodată, al partidei a fost indiscutabil servantul Martinus Quenten (foto) care a făcut una dintre cele mai strălucite meciuri la FC Botoşani. Deschiderea de scor s-a produs în min. 31 când Quenten a executat impecabil o lovitură de colţ, iar Michael Ngadeu s-a înălţat magistral şi a înscris cu capul golul de 1-0. În minutul doi al prelungirilor primei reprize dictate de centralul Sebastian Colţescu, Quenten recuperează pe pasă greşită din defensiva clujeană, „croşetează” un fundaş şi portarul şi-i pasează excelent lui Istvan Fulop (foto) care marchează pentru 2-0, rezultat stabilit şi la pauză. Partea a doua a jocului se derulează la fel de spectaculos ca şi prima repriză, doar că FC Botoşani slăbeşte un pic motoarele, încercând conservarea rezultatului. Drept pentru care în min. 78, în urma unor gafe în lanţ în apărarea botoşăneană, Cristian Lopez şutează din afara careului şi înscrie un gol frumos, reducând din handicap. Ultimele minute sunt incendiare, dar rezultatul final este FC Botoşani – CFR Cluj 2-1. La final de meci tehnicianul Cristi Pustai a spus: “A fost un meci frumos dar l-am trăit într-o tensiune prea mare . Am jucat foarte bine, am contracarat jocul lor pe benzile laterale. Am speculat spaţiile lăsate de ei şi am reuşit să schimbăm direcţia de atac. S-a ratat foarte mult. E bine că am avut multe ocazii, am avut putere, am fost o echipă care a verticalizat foarte repede dar s-a ratat mult. În loc să stăm liniştiţi la 3-0, am trăit cu emoţii”. În urma acestei victorii, FC Botoşani se află pe locul 10 al clasamentului, cu 23 de puncte, golaveraj 25-31. În ultima partidă a anului, în cadrul etapei nr. 23, FC Botoşani va juca vineri 18 decembrie de la ora 20.30 tot pe teren propriu, de această dată adversara fiind Concordia Chiajna, echipă aflată pe locul 12 cu 17 puncte. Iar a patra victorie consecutivă este necesară pentru ca vacanţa de iarnă să fie liniştită, cu fulgi mari şi frumoşi ca-n basmele fraţilor Grimm… (Gabriel BALAŞA)