O nouă înfrângere pentru FC Botoşani

Written on:April 29, 2018

Şi nici nu se putea altfel atunci când îţi baţi joc de fotbal şi stai pe teren doar aşa ca să treacă  timpul. Pentru că nici în partida de la Gaz Metan Mediaş, din etapa a VII a din play out, FC Botoşani antrenată de Costel Enache nu a avut chef de fotbal. Iar jucătorii trimişi în teren, Cobrea – Dumitraş (min.76 L. Fulop), Burcă, Miron, Acsinte, Oaidă, Tincu, M. Roman (min.72 Hazazi), Moruţan, Chitoşcă (min.46 Serediuc), Axente, nu au făcut risipă de energie aşteptând de pe acum vacanţa de vară cu tot cu Mondialul din Rusia. În faţa unui stadion aproape gol, cu doar vreo 200 de spectatori, printre aceştia fiind şi profesorul Cristi Pustai, antrenorul Gazului fiind  suspendat, primele 30 de minute s-au scurs greu, singurele ocazii mai clare de gol aparţinând echipei gazdă. Iar fix în min.30 venezueleanul Mario Rondon reuşeşte deschiderea scorului, 1-0 pentru Gaz Metan Mediaş, rezultat înregistrat şi la pauză. În min.62 Burcă îi pasează excelent lui Mircea Axinte care înscrie pentru 1-1. Doar patru minute s-au bucurat botoşănenii pentru golul egalizator pentru că în min.65 se produce o fază controversată. Centralul Adrian Comănescu le refuză gazdelor un penalty clar pentru fault în suprafaţa de pedeapsă, dar în compensaţie le dă lovitură liberă de la marginea careului mare. Lovitura este executată magistral de Marius Constantin care în min.66 readuce Gazul în avantaj pe tabela de marcaj. Finalul de meci aparţine gazdelor care îşi creează vreo trei ocazii clare de majorare a scorului, însă portarul Cobrea are intervenţii salvatoare. Scor final Gaz Metan Mediaş – FC Botoşani 2-1 iar în urma acestei înfrângeri, FC Botoşani rămâne pe locul 2 al clasamentului cu 29 de puncte, golaveraj 5-5. Iar în următoarele două etape, cu nr. 8 şi 9, echipa botoşăneană va juca tot în deplasare: pe 5 mai la Juventus Bucureşti iar pe 12 mai la Dinamo Bucureşti. Între timp, miercuri 9 mai, FC Botoşani susţine pe propriul teren partida retur din semifinalele Cupei României cu CS U Craiova, după ce în meciul tur scorul a fost 5-1 pentru olteni. Iar pe 15 mai, în cadrul etapei a X a, FC Botoşani va juca pe teren propriu meciul din campionat contra celor de la Concordia Chiajna. (Gabriel BALAŞA)