Mondial brazilian cu final nemţesc…

Written on:July 14, 2014

germania arg16 iulie 1950, stadionul Maracana din Rio de Janeiro, Brazilia – Uruguay în finala celei de-a patra ediţii a Campionatului Mondial de fotbal, competiţie reluată după o întrerupere de 12 ani din cauza celui de-al doilea război mondial. Aproape 200.000 de brazilieni se pregăteau pentru „una grande fiesta”, adică primul titlu de campioană mondială. În minutul 47 brazilianul Friaca deschide scorul şi se părea că totul va decurge potrivit scenariului şi visului întregii Braziliei. În min. 66 Schiaffino egalează iar în min. 79 uruguayanul Ghiggia „pune boaba de cafea” pe ceea ce avea să fie coliva cariocas. Scor final Brazilia – Uruguay 1-2 şi doliul naţional a cuprins întreaga Brazilie, o dovadă fiind sutele de chitare care pluteau pe râul Maracana, aruncate de mult prea supăraţii suporteri brazilieni. După care Brazilia a câștigat de cinci ori râvnitul trofeu al Campionatelor Mondiale: Suedia 1958, Chile 1962, Mexic 1970, SUA 1994 și Coreea de Sud – Japonia 2002… 8 iulie 2014, stadionul Mineirao din Belo Horizonte, Brazilia – Germania în prima semifinală a CM 2014 organizat pe pământ brazilian, meci la care au asistat 60.000 de spectatori, marea majoritate brazilieni. Minutul 29, Brazilia – Germania 0-5 !!!, un coșmar cariocas realizat de recitalul german semnat de: Mueller, Klose, Kroos (2) și Khedira. Pur și simplu Panzerul german a „reeditat” victoriile lui Hitler în al doilea război mondial, prin celebrul Blitzkrieg – Războiul fulger, în urma căruia a cueerit Polonia, Olanda, Belgia, Franţa şi Rusia. Minutul 76, Brazilia – Germania 0-7 !!!, ultimele două ghiulele nemţeşti purtând semnătura lui Schurrle, iar în min. 90 Oscar a înscris golul de onoare brazilian. Un cutremur de gradul 7,1 pe scara Regelui Fotbal, un seism pe care Brazilia nu-l va uita multă vreme, iar Maracana 1950 şi uruguayanul Ghiggia vor rămâne „amintiri frumoase”, în comparaţie cu Blitzkrieg-ul german 2014. A doua semifinală a Mondialului brazilian a fost o reeditare a finalei din Argentina 1978, când ţara gazdă de atunci a întâlnit Olanda. Argentienii îl aveau atunci pe Mario Alberto Kempes care a făcut posibilă câştigarea râvnitului trofeu în faţa Portocalei mecanice. Olanda a pierdut tragic după ce, la scorul de 1-1, în min. 90 Resenbrink a trimis mingea în transversala porţii argentiniene. În minutele de prelungiri Argentina a marcat de două ori şi a declanşat nebunia la Buenos Aires. Acum, în semifinala CM 2014, după 120 de minute de joc, scorul a fost 0-0. Şi nici nu prea s-a jucat fotbal de calitate. La loteria penalty-urilor a câştigat Argentina cu 4-2, după ce bravul portar Romero a apărat şuturile olandezilor Ron Vlaar și Sneijder. Iar băiețelul lui Arjen Robben nu putea fi oprit din plâns la finalul partidei, o imagine care va rămâne mult timp emblematică pentru Mondialul brazilian. Aşadar marea finală va opune Germania şi Argentina, cele două echipe jucând ultimul act al competiţiei şi în ediţia Mexic 1986 când Argentina a câştigat cu 3-2, dar şi în Italia 1990 când nemţii şi-au luat revanşa şi au câştigat cu 1-0. Finala mică 2014, cea a orgoliilor rănite, a adus faţă în faţă spulberata Brazilie contra unei Olande veşnic ghinionistă. Lupta pentru medalia de bronz a adus faţă în faţă o Olandă decisă se repare ce se mai putea repara şi o Brazilie neputincioadă şi ruptă de realitate, dar şi un arbitru algerian controversat al cărui nume istoria fotbalului nici nu-l va reţine. În min. 3 centralul nord african acordă penalty pentru portocalii pentru un fault comis în afara careului. Lovitura este executată puternic de Van Persie care aduce Olanda în avantaj. 12 minute mai târziu, Blind majorează avantajul olandez iar tribunele încep să huiduie copios elevii neinspiratului tehnician Felipe Scolari. Pe fondul unor timide încercări de a marca golul de onoare, brazilienii sunt surprinşi din nou pe final de meci şi în min. 91 Wijnaldum realizează scorul de neprezentare, Olanda – Brazilia 3-0. Fără nici un dubiu, acasă la ei brazilienii au fost cea mai mediocră echipă din istoria campionatelor mondiale. După ce au debutat la acest Mondial cu un autogol, autor Marcelo în partida cu Croaţia, următoarele meciuri au fost chinuitoare şi câştigate pe muchie de cuţit, excepţie făcând doar meciul din grupe cu Camerun când Brazilia a câştigat cu 4-1. Altfel spus, Brazilia se poate considera norocoasă că a terminat Mondialul pe locul 4. În privinţa Olandei, aceasta a câştigat pe merit medalia de bronz pentru că chiar a jucat fotbal şi doar ghinionul a făcut ca Portocala mecanică să nu joace finala cu Germania. Şi a venit, duminică 13 iulie, marea finală Germania – Argentina, cu premierul german Angela Merkel şi preşedintele rus Vladimir Putin în tribunele Estadio Dos Maracana. După 90 de minute de joc, în urma unui spectacol fotbalistic agreabil, scorul a fost 0-0. În min. 88, antrenorul german Loewe a făcut o modificare, a ieşit Klose şi a intrat Gotze, o schimbare de zile mari… Cele două echipe au intrat în prelungiri iar în min. 113 Gotze a marcat golul aducător de cupă mondială! Indiscutabil Germania a meritat trofeul după ce a spulberat Portugalia lui Ronaldo, Brazilia lui Neymar iar la final Argentina lui Messi. Adio Rio 2014, urmează Moscova 2018… (Gabriel BALAŞA)