Moment de apogeu pentru fotbalul botoșănean

Written on:June 1, 2015

FC Boto aniVineri 29 mai pentru FC Botoşani s-a tras cortina ediţiei 2014-2015 a Ligii I de fotbal şi implicit a participării la trei ediţii consecutive pe prima scenă a fotbalului românesc. Pentru că echipa botoşăneană, antrenată de Leo Grozavu, a finalizat cea de-a doua ediţie pe un onorabil loc 8, cu 47 de puncte, golaveraj 40-43, aspect care îi dă dreptul să activeze şi în sezonul viitor alături de granzii fotbalului românesc. Mai mult, ocuparea locului 8 îi conferă echipei botoşănene dreptul de participare în tururile preliminare a Europa League, aspect care reprezintă, indiscutabil, momentul de apogeu al fotbalului botoşănean. Revenind la ultima partidă a actualului sezon să consemnăm pentru amatorii de statistici, şi nu numai, că aceasta s-a disputat în faţa propriilor suporteri iar adversara s-a numit Viitorul Constanţa, echipă antrenată de regele fotbalului românesc, Gheorghe Hagi. Partida a fost una de vacanţă, fără vreo miză specială, dar bogată în goluri, scorul final fiind 4-4, ca la teatru… Dacă în partida tur, scor 2-1 pentru FC Botoşani, s-a consemnat debutul lui Ianis Hagi (foto), fiul regelui Hagi, în Liga I, pe terenul din Botoşani s-a produs o altă premieră: Hagi jr. a reuşit să înscrie primul gol de Liga I. Meciul, savurat intens de publicul spectator care a răsplătit generos cu aplauze pe ambii Hagi, a avut răsturnări de situaţii, demne de un veritabil show fotbalistic. Dacă FC Botoşani ar fi câştigat meciul ar fi urcat pe locul 7, pentru că două ore mai târziu Dinamo a fost învinsă pe teren propriu de Astra Giurgiu şi în visteria clubului botoşănean ar mai fi intrat nişte euroi în plus din drepturile de televizare. Nu a fost să fie! Scorul a fost deschis în min. 9 de inepuizabilul Marius Croitoru şi a fost majorat de Attila Hadnagy din penalty în min. 19. „Grădiniţa” lui Hagi nu renunţă la luptă, pentru că regele a aruncat în luptă juniorii echipei şi în minutele 30 şi 36 înscriu două goluri, 2-2 fiind rezultatul la pauză. În repriza secundă vine minutul 51 când Ianis Hagi îşi semnează primul gol în Liga I, iar în min. 76 Croitoru realizează „dubla”, marcând spectaculos cu capul pentru 3-3. Două minute mai târziu, noul introdus Casap înscrie dintr-un unghi imposibil şi readuce Viitorul în avantaj. Finalul partidei este incendiar, în min. 83 Andrei Patache vede al doilea cartonaş galben şi este eliminat uşor de controversatul central clujean Mircea Horaţiu Fesnic, iar în ultima secundă a celor trei minute de prelungiri Croitoru execută genial o lovitură liberă la Hadnagy care pecetluieşte scorul final, FC Botoşani – Viitorul Constanţa 4-4. Nemulțumit de prestația elevilor săi, la final de meci antrenorul Leo Grozavu a declarat: “Meci ca de final, fără miză. Nu s-a jucat pentru un obiectiv foarte clar. A fost spectaculos pentru neutri dar pentru noi mai puţin spectaculos. Multe naivităţi, am primit patru goluri pe teren propriu. Spectaculos ca şi răsturnări de situaţii, penalty, eliminări, goluri multe. Este păcat ca la finalul unui campionat să rămânem supăraţi, indiferent cât s-ar fi terminat scorul. Băieţii nu s-au mai concentrat. Am şi anticipat lucrul ăsta. A trecut un sezon solicitant. Sper ca toţi să se liniştească, să se odihnească, să-şi spele creierele. Avem nevoie de multă vitalitate în sezonul următor, unul fantastic de greu. E meseria pe care ne-am ales-o, nu ne aşteaptă nimeni. Atât e pauza şi trebuie să ne adaptăm. Vom avea timp de pauză după ce vom agăţa ghetele în cui sau mâinile piept”. Iar din tabăra oaspeților junele Ianis Hagi a glăsuit: „Pot să spun că FC Botoşani este echipa în faţă căreia îmi place să joc. Aşa a fost istoria, aşa s-a scris. De când am debutat, obiectivul meu a fost să dau gol în Liga I. E bine că a venit acum în ultima etapă, sunt fericit dar sunt puţin dezamăgit că primit gol în ultimul minut. De şase-şapte etape nu mai câştigăm, era o victorie bine meritată după un an destul de greu. A fost bun şi acest egal pentru că am venit numai cu juniorii aici, s-a văzut că avem calitate şi potenţial. Din păcate nu am putut să ne concentrăm pe final. E ceva frumos când te aplaudă publicul. Nu ştiu dacă mă aplaudau pe mine sau pe tata. La fel a fost şi la Galaţi. Eu sper să debuteze cât mai mulţi jucători tineri la fiecare echipă şi să avem un viitor foarte bun la naţională pentru că merită şi România să se califice la Europene şi Mondiale”. După care cei de la FC Botoșani, conducere și jucători, au poposit la conacul Zăicești spre a sărbători calificarea în premieră în Europa League. Și pentru că duminică 31 mai a fost ziua de naștere a finanțatorului Valeriu Iftime, care a împlinit 55 de ani, prilej cu care îi urăm și noi un sincer La mulți ani!, jucători i-au făcut cadou un tricou cu nr. 55 și un tort imens cu sigla Europa League. În altă ordine de idei pentru jucătorii FC Botoșani se anunță o perioadă de foc. Deja pe 7 iunie va avea loc reunirea lotului, urmând ca în perioada 9 – 26 iunie acesta să efectueze un cantonament de pregătire în Austria unde sunt programate și șase jocuri amicale. Pe 22 iunie va avea loc tragerea la sorți a meciurile preliminare din Europa League, iar pe 2 iulie este programată partida tur pentru FC Botoșani. În rest, Dumnezeu cu mila… (Gabriel BALAŞA)