Moldova s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal

Written on:November 29, 2017

Marţi 28 noiembrie 2017 a fost zi istorică pentru fotbalul din Moldova. Ambele echipe ce reprezintă regiunea istorică, CSMS Poli Iaşi şi FC Botoşani s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Prima calificată a fost echipa din Dealul Copoului care a eliminat-o pe Unirea Slobozia în urma golurilor marcate de Pedro şi Ştefănescu în minutele 10 şi 66. După care a venit seara magică de pe Municipalul botoşănean unde FC Botoşani a reuşit o calificare de senzaţie în faţa Viitorului din Constanţa, campioana en titre a României. Pentru partida cu echipa antrenată de Gheorghe Hagi, tehnicianul botoşănenilor Costel Enache a trimis în teren următorul lot: Ed. Pap – Dumitraş (min.46 M. Roman), Burcă, Plămadă, Muşat, Oaidă, Târşa, Serediuc, Rodriguez, Chitoşcă,  Kuku (min.73 M. Bordeianu). După un 0-0 la pauză, scorul a fost deschis în min.50 de FC Botoşani prin Sebastian Chitoşcă. Oaspeţii au egalat prin Gavra în min.64 iar în min.73 Mihai Roman i-a adus pe botoşăneni din nou în avantaj. În min.78 Viitorul egalează din nou pentru ca în min.81 Florin Plămadă (foto) să înscrie golul de aur al calificării FC Botoşani în sferturile prestigioasei competiţii. (Gabriel BALAŞA)