Meciurile sferturilor de finală ale Mondialului de fotbal

Written on:July 2, 2014

cm 2014Luni şi marţi s-au disputat ultimele patru meciuri din cadrul optimilor de finală ale Mondialului brazilian. Au fost patru partide incendiare cu victorii obţinute pe ultima sută de metri de către cei care au avut rezistenţă fizică şi mai ales psihică. Franţa – Nigeria 2-0 a fost o partidă echilibrată în prima repriză după care africanii au plătit scump naivitatea jocului fără finalizare şi au permis Cocoşului galic să triumfe în repriza secundă. Deşi părea că jocul va fi la discreţia lor, nemţii s-au chinuit mult în faţa Algeriei câştigând greu cu 2-1. În penultimul meci al optimilor, Argentina a avut un adversar redutabil în persoana elveţienilor care şi-au vândut scump pielea de Sant Bernard. 118 minute au rezistat cei din Ţara cantoanelor în faţa sud americanilor. Lionel Messi nu a vrut să se ajungă la loteria penalty-urilor, a luat o minge de la jumătatea terenului, a driblat tot ce se putea dribla şi a pasat magistral, lateral dreapta, pentru Angel Di Maria care a trimis mingea plasat în dreapta bravului portar elveţian. Jale şi decepţie în tabăra Elveţiei care s-a zbătut enorm pentru o performanţă istorică. În ultima partidă a optimilor Belgia a muncit enorm pentru un bilet în sferturi, SUA, antrenată de neamţul Jurgen Klinsman, dând o replică dârză Dracilor roşii. Cele 90 de minute regulamentare s-au încheiat nedecis, 0-0, pentru ca în minutul 4 al prelungirilor belgienii să deschidă scorul. Au mai făcut-o odată în repriza secundă de prelungiri când americanii au înscris şi ei. Asta e, vorba celebrului film „Dacă e marţi, e Belgia”. La fel ca şi în meciul din grupe cu Algeria, belgienii au învins echipa unchiului Sam tot într-o zi de marţi. Şi acum urmează spectacolul total al sferturilor de finală: vineri 4 iulie: Franţa – Germania de la ora 19.00 şi Brazilia – Columbia de la ora 23.00 iar sâmbătă 5 iulie: Argentina – Belgia de la ora 19.00 şi Olanda Costa Rica de la ora 23.00. Patru echipe din America sudică şi patru din Europa se vor lupta pentru un loc între primele patru echipe ale lumii, toate sferturile urmând a fi transmise pe TVR 1. Vor urma trei zile de pauză după care, pe 8 şi 9 iulie se vor juca semifinalele CM Brazilia 2014.(G.B.)