Magie ieşeană la Giurgiu

Written on:November 12, 2018

Etapa a XV a din Liga I, disputată la finele săptămânii trecute, a adus şi o partidă cum rar vezi pe stadioanele din România. Pentru că meciul Astra Giurgiu – Poli Iaşi, jucat sâmbătă 10 noiembrie de la ora 15.00, a fost desprins parcă din filmele eroice ale răzeşilor nemuritorul Ştefan Vodă. Arbitrată de bucureşteanul George Rădulescu, partida a beneficiat şi de prezenţa a vreo zece suporteri ieşeni, un mic fragment din galeria Politehnicii cunoscută ca „Băieţii veseli”. Iar efortul lor de a se deplasa tocmai pe malul Dunării avea să fie răsplătit din plin la final. Debutul meciului aparţine oaspeţilor care beneficiază de vreo două cornere rămase fără finalitate. În min.20 N. Roşu iroseşte cea mai mare ocazie a gazdelor de deschidere a scorului dar portarul Rusu are o intervenţie foarte bună. Treptat Astra se aşează la cârma jocului şi construieşte tot mai des faze ofensive, însă apărarea ieşeană este la post. În min.32 se acordă primul cartonaş galben al meciului, cel sancţionat fiind ieşeanul Sin, iar un minut mai târziu este arătat un „galben” şi gazdelor, avertizatul fiind Roşu. Era un semn clar că meciul se înăsprea, drept pentru care în min.41 Sin vede al doilea „galben” şi este eliminat lăsând Politehnica ieşeană în zece jucători. La fel ca ca şi în trecutul meci cu Universitatea Craiova ieşenii rămân în zece oameni încă din prima repriză. Iar în min.43 gazdele dezvoltă foarte bine o fază de atac şi Valentin Gheorghe înscrie din şapte metri, 1-0 fiind şi scorul înregistrat la pauză pe tabela de marcaj. Partea a doua a jocului începe furtunos la ambele porţi, Sanoh ratează pentru Iaşi iar Alibec trimite mingea în bara porţii ieşene la care se adaugă şi două cartonaşe galbene pentru jucătorii gazdă acordate prompt de centralul Rădulescu. Şi tot alergând după majorarea scorului gazdele se trezesc egalate. Pentru că în min.50 Platini al Iaşilor, pe numele său real Luis Carlos Almada Soares, înscrie pentru 1-1 în urma unei pase excelente a noului intrat Panţîru, jucător care în continuare se va dovedi un soi de armă secretă a Politehnicii Iaşi. Jucătorii astrali sunt uluiţi, ocaziile de gol li se cam răresc şi în min.58 primesc în guriţă… cireaşa de pe tort. În urma unei centrări a inepuizabilului Platini, astralul Iordache comite henţ în careu şi centralul Rădulescu acordă justificat şi fără ezitare penalty pentru oaspeţi. Lovitura este executată cu precizie de Andrei Cristea care aduce Politehnica în avantaj. Iar cei zece „Băieţi veseli” devin tot mai vocali şi acoperă tot zumzetul consternatului stadion giurgiuvean. Partida se apropie de final, portarul Rusu blochează magistral o tentativă de egalare a gazdelor, centralul prelungeşte meciul cu fix cinci minute, dar tabela rămâne impasibilă şi îngheaţă ca atare, Astra Giurgiu – Poli Iaşi 1-2. Şi astfel ieşenii obţin prima victorie la Giurgiu din seria de confruntări cu Astra în Liga I. Iată şi eroii de Iaşi trimişi în teren de antrenorul Flavius Stoican: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin, Qaka, Sanoh, L. Carlos-Platini, Flores (min.75 Zaharia), P. Petre (min.46 Panţîru),  A. Cristea (min.62 Enoh). Iar în etapa viitoare, cu nr.16, se anunţă meci de meci, Poli Iaşi – FCSB, partidă programată pentru duminică 25 noiembrie de la ora 20.30. (Gabriel BALAŞA)