La Chiajna s-a produs prima remiză pentru FC Botoşani

Written on:September 23, 2014

fotbal bt 1Meci nebun, cu șase goluri, în etapa a VIII-a la partida Concordia Chiajna – FC Botoşani, având ca protagoniste două defensive visătoare. Scorul este deschis rapid de gazde, în min. 4, care „pişcă” echipa botoşăneană prin Purece, în urma unui şut violent din interiorul careului. În min. 22 centralul Marius Avram acordă penalty pentru botoşăneni în urma unui fault în careu asupra lui Quenten. Lovitura este executată cu precizie de Gabriel Vaşvari care restabileşte egalitatea, 1-1. Trei minute mai târziu Maftei marchează şi aduce din nou pe Concordia în avantaj, 2-1 fiind şi scorul consemnat la pauză. La patru minute de la reluarea jocului, Istvan Fulop (foto) împinge mingea în poarta Chiajnei, după ce aceasta s-a plimbat prin faţa unei apărări visătoare. În min. 62 acelaşi Fulop realizează „dubla”, în urma executării impecabile a unei lovituri libere şi aduce pe FC Botoşani în avantaj, 3-2. Scorul final, 3-3, avea să fie stabilit de Boldrin în min. 72 care a executat un penalty acordat în urma unui fault în careu. Ultima fază notabilă a partidei se produce în min. 85 când Concordia rămâne în zece jucători în urma eliminării lui Maftei. Vizibil nemulţumit, la finalul meciului finanţatorul Valeriu Iftime a declarat: „A fost un meci spectaculos dar păcat că nu am câştigat. Asta este, mai şi ratăm. Noi am făcut tot, noi am greşit, noi am marcat, noi am ratat. Era un meci în care puteam să batem. Dacă aveam un pic de atenţie la 3-2, puteam câştiga. Suntem echipă de fotbal, mai agresivi, mai răi. Am fost mai buni decât ei. Nici terenul nu ne-a avantajat. Până acum suntem unde trebuie dar păcat că nu am avut şansa să luăm trei puncte”, a spus Valeriu Iftime. După opt etape FC Botoşani a rămas pe locul şapte, cu 13 puncte, golaveraj 11-14. În etapa a IX-a, echipa botoşăneană va juca pe teren propriu, nu înainte ca, marţi 23 septembrie, să facă o haltă pe legendarul Giuleşti unde va juca în „16-mile” Cupei României contra Rapidului de Bucureşti. (Gabriel BALAŞA)